DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 10 grudzień 2020 11:39

Województwo Łódzkie podpisało wieloletnie umowy z POLREGIO i Łódzką Koleją Aglomeracyjną

Samorząd województwa łódzkiego podpisał wieloletnią umowę ze spółką POLREGIO na wykonanie przewozów kolejowych w regionie. Łączna wartość 8-letniej umowy to 415,7 mln zł. Województwo Łódzkie podpisało również aneks do wieloletniej umowy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Dzięki temu poprawi się oferta przewozowa w regionie.

Umowy z przewoźnikami kolejowymi – spółką POLREGIO oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną  - podpisał w środę, 9 grudnia Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Chcemy, aby jak najwięcej wykluczenia komunikacyjnego wspólnymi siłami w województwie łódzkim zlikwidować. Na tym nam wspólnie zależy. Bardzo zależy nam również na tym, żeby obaj przewoźnicy w województwie łódzkim wykonywali swoją pracę jak najlepiej. – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Dziękuję wszystkim tym, którzy brali udział w rozmowach i negocjacjach – dodał.

Umowa z POLREGIO będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2028 roku. Jej zawarcie pozwoliło m.in. na wprowadzanie nowych połączeń zarówno w przewozach wojewódzkich jak i międzywojewódzkich. Przewoźnik będzie realizował przewozy pasażerskie na liniach kolejowych: Koluszki- Skierniewice – Warszawa; Łódź- Tomaszów Mazowiecki – Opoczno; Łódź – Sieradz – kierunek Poznań; Łódź – Kutno – kierunek Toruń; Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko – kierunek Częstochowa; Wieluń – kierunek Tarnowskie Góry.

– Ta umowa, która przewiduje ośmioletnią naszą współpracę jest rozwojowa. Ona daje możliwość, żeby zarówno ta praca przewozowa i eksploatacyjna rosła, jak i również daje możliwość współpracy między nami, a Łódzką Koleją Aglomeracyjną, co też jest bardzo ważne. Myślę, że się wspólnie dogramy - powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Z kolei podpisany aneks do umowy wieloletniej z Łódzką Koleją Aglomeracyjną - obejmującej okres od 1 stycznia 2016 – do 31 grudnia 2028 roku, reguluje kwestie związane z rozszerzeniem oferty przewozowej, począwszy od 2021 roku. Najważniejsze parametry realizacji przewozów w przyszłym roku to rekompensata na poziomie 79,9 mln zł.

- Ta umowa pozwala Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na rozwój w perspektywie następnych ośmiu lat. Więcej pociągów, nowe połączenia kolejowe, to wszystko już się zadzieje od najbliższej niedzieli. – powiedział Janusz Malinowski, prezes ŁKA. – Kolejny rozwój oferty czy to w ścisłej aglomeracji łódzkiej, czy w województwie będzie się sukcesywnie odbywał w kolejnych latach i za to bardzo dziękujemy, za to zaufanie. Oczywiście nie będziemy ustawać w staraniach aby jakość naszych przewozów była na najwyższym poziomie. To jest nasz główny cel – dodał.

W przyszłym roku w nowym rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przewidziano uruchomienie nowych połączeń i wprowadzenie atrakcyjnych ofert biletowych.

Wprowadzone zostaną m.in. połączenia relacji Łódź - Drzewica. W ciągu doby ŁKA uruchomi 12 połączeń bezpośrednich (6 par pociągów). Czas przejazdu całej trasy zajmie ok. 80 minut, odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica ok. 30 minut. Trzy połączenia zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do i z Radomia. Mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z tańszych biletów dzięki ofertom specjalnym takim jak zniżki, wzajemne honorowanie biletów czy integracja przejazdów pociągiem z komunikacja miejską.

Kolejną nowością w rozkładzie jazdy jest międzywojewódzkie połączenie z Łodzi przez Sieradz i Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie linia ta obsługiwana jest wyłącznie przez pociągi POLREGIO. Na trasie Łódź Fabryczna / Łódź Kaliska / Łódź Widzew – Ostrów Wielkopolski realizowane będą cztery połączenia (dwa w kierunku Ostrowa i dwa w stronę Łodzi), a pasażerowie będą mogli podróżować nowoczesnymi i komfortowymi składami ŁKA. Z Ostrowa Wielkopolskiego będzie można kontynuować podróż w kierunku Poznania i Wrocławia.

Tutaj również będzie można skorzystać z ciekawych ofert promocji taryfowych np. na tańsze  bilety okresowe do Sieradza czy ze Wspólnego Biletu Samorządowego w cenie 38 zł, który upoważnia do nieograniczonej w ciągu doby podróży pociągami ŁKA i Kolejami Wielkopolskimi. Na podstawie jednego biletu będzie można jechać z Łodzi do Poznania lub Wrocławia pociągami uruchamianymi przez ŁKA, POLREGIO, KW, PKP Intercity.

W 2021 roku będzie również więcej połączeń z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Wraz ze zmianą ceny biletów, na linii zostają wprowadzone specjalne oferty dla mieszkańców Piotrkowa i okolic. Pasażerowie ŁKA będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej w Piotrkowie za darmo, a każdy, kto posiada Piotrkowską Kartę Mieszkańca, będzie mógł otrzymać zniżkę na zakup biletów jednorazowych na pociągi ŁKA, która wynosi średnio 30%.

Wprowadzone zostaną także nowe atrakcyjne ceny biletów dla osób podróżujących w kierunku Skierniewic i Warszawy, takie jak: bilet miesięczny na trasie Skierniewice - Łódź w cenie 295 zł (tam i z powrotem); bilet jednorazowy na trasie Skierniewice - Warszawa (lub odwrotnie) - weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 14,90 zł; bilet jednorazowy, na trasie Koluszki - Warszawa (lub odwrotnie) - weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 24 zł.

Wszystkie wyżej wymienione połączenia oraz oferty cenowe będą dostępne dla mieszkańców w nowym rozkładzie jazdy pociągów już od 13 grudnia 2020 roku.

DK, JG, fot. Piotr Wajman

Media

Polecane

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

19-01-2021

39 linii autobusowych, 1500 kilometrów tras, 256 miejscowości przestaje być...

Czytaj więcej
76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

19-01-2021

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej
Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

19-01-2021

Masz uwagi odnośnie rozkładu jazdy pociągów w Łódzkiem? Można już...

Czytaj więcej
Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

15-01-2021

Dziś (15 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID -19...

Czytaj więcej
Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z urzędów pracy. Czat z ekspertem

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z…

15-01-2021

W poniedziałek, 18 stycznia, w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy do udziału...

Czytaj więcej
Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

15-01-2021

Cały transport pasażerski w regionie - siatka linii kolejowych i...

Czytaj więcej
Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w…

14-01-2021

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wręczył dziś, 14 stycznia, symboliczny...

Czytaj więcej
STOP kłamstwom

STOP kłamstwom

14-01-2021

W związku z nieprawdziwą, szkalującą, naruszającą dobra osobiste informacją, jaka ukazała...

Czytaj więcej
O zdrowiu i biznesie na WRDS

O zdrowiu i biznesie na WRDS

14-01-2021

Ochrona zdrowia mieszkańców oraz sytuacja przedsiębiorców z regionu łódzkiego w...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl