DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

poniedziałek, 14 wrzesień 2020 16:57

Wicepremier w Łódzkiem

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w towarzystwie marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera odwiedził dziś (14 września) inwestycje zrealizowane w regionie z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i z budżetu państwa. Przywiózł też informację o przekazaniu ponad 200 tys. zł dla szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

Wicepremier rozpoczął wizytę w Łódzkiem od obejrzenia drogi gminnej przebudowanej z wykorzystaniem pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Na terenie gminy Łęczyca w znajduje się najdłuższy, bo 8-kilometrowy odcinek wykonany z wykorzystaniem tych środków. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 milionów złotych, z czego gmina pozyskała dofinansowanie w  wysokości ponad 4 mln 810 tys. zł. Inwestycja została zrealizowana w południowej części gminy Łęczyca, w miejscowościach Leszcze, Wilczkowice Średnie, Wilczkowice Górne, Wichrów.

-   Mamy dzisiaj dobrą okazje zobaczyć jak działa wsparcie rządu dla samorządu  w realizacji inwestycji, które służą mieszkańcom  - powiedział wicepremier Jacek Sasin. – Fundusz Dróg Samorządowych zaplanowaliśmy na 10 lat, na ogromną kwotę 36 mld zł. W ubiegłym roku, czyli w pierwszym roku działalności funduszu, wydatkowane zostało 6 mld złotych. W tym roku jest to ponad 3 mld zł. Taka sama kwota została zaplanowana na rok przyszły. W tym roku pieniądze zostały już w całości rozdysponowane przez samorządy. Województwo łódzkie znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem ogólnej kwoty wydatkowanej z FDS.

Jak zaznaczył minister Sasin, w Łódzkiem wyremontowanych i przebudowanych zostało najwięcej kilometrów dróg. W tym roku jest to 289 km. W całej Polsce w ubiegłym roku udało się wyremontować i wybudować 6 tysięcy km dróg samorządowych, w tym roku - 3,5 tys. km.

W gminie Łęczyca marszałek Grzegorz Schreiber zaprezentował też wicepremierowi dwukondygnacyjną halę sportową przy szkole w Wilczkowicach Górnych wybudowaną z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i budżetu państwa. Gmina na budowę sali otrzymała dofinansowanie składając projekt w konkursie, którego zasady zostały opracowane w sposób wyjątkowy, bo projekty mogły zostać wsparte dofinansowaniem w wykosi nawet 95 procent wartości inwestycji.

W ramach zadania w Wilczkowicach Górnych powstała sala gimnastyczna z siłownią, szatniami, toaletami, węzłami sanitarnymi i magazynem. Na drugim piętrze budynku znajduje się  sala gimnastyczna korekcyjna i sala fitness. Całość została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szkole podstawowej i przedszkolu uczy się 158 dzieci.

Trzecim przystankiem ministra Jacka Sasina był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu – do niedawna jednostka jednoimienna. To dlatego, że dziś Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę ze szpitalem na przekazanie 205 tys. zł. Za te pieniądze szpital kupi nawilżacze wspierające oddychanie u najciężej chorych pacjentów oraz analizatory parametrów medycznych do kontrolowania stanu ich zdrowia. Urządzenia będą wykorzystywane na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Od wiosny tego roku, gdy dopadła nas epidemia, znaleźliśmy się w nowej sytuacji i bardzo szybko zorganizowaliśmy ogromny front medyczny, który skutecznie mógł działać gdy epidemia się rozwijała – mówił wicepremier. – Spółki skarbu państwa od początku włączyły się w te działania, przeznaczając własne środki na wsparcie działań rządu. Szpital, przed którym dziś stoimy, jest dobrym przykładem tej pomocy. Już wiosną tego roku prawie 2 miliony złotych przekazała szpitalowi Polska Grupa Energetyczna, a około 180 tys. Wojskowe Zakłady Lotnicze. Dziś spotykamy się przy okazji kolejnej transzy wsparcia.

Jak podsumował minister Jacek Sasin, szpitalom w całym województwie spółki Skarbu Państwa przekazały 8 milionów 700 tys. zł. W skali całego kraju było to ponad 170 mln zł.

- Pomoc rządu, która dotarła do województwa łódzkiego to duże środki, mówiliśmy o nich wielokrotnie i pewnie będziemy jeszcze tę pomoc podsumowywać – dodał marszałek Grzegorz Schreiber. – Ale wydaje mi się, że gest podziękowania należy skierować do tych podmiotów, których pomoc docierała do nas, do szpitali, ale nie było to nagłaśniane. Warto się nad tym dziś pochylić i powiedzieć, że to była bardzo ważna pomoc, która trafiała i będzie nadal trafiać, do województwa łódzkiego i do wszystkich szpitali w naszym regionie.

Marszałek podsumował, że dodatkowe 205 tys. zł oznacza, że szpitale wojewódzkie otrzymały od spółek skarbu państwa 3 mln 652 tys. zł, a do tego środki ochrony osobistej czy sprzęt medyczny.

W konferencji spotkaniach oprócz wicepremiera i marszałka uczestniczyli również: senator Przemysław Błaszczyk, posłowie Małgorzata Janowska i Marek Matuszewski, radna Sejmiku Alicja Antczak, wójt gminy Łęczyca Jacek Rogoziński oraz kierownictwo szpitala.

Wydział Prasowy/fot. Adam Staśkiewicz, Piotr Wajman

Polecane

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

30-09-2020

Sprawy związane z komunikacją dominowały podczas kolejnego spotkania marszałka Grzegorza...

Czytaj więcej
Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

29-09-2020

Od 6 października przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, których firmy ucierpiały...

Czytaj więcej
Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

28-09-2020

Adam Chojnacki z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Mroczkowie Gościnnym...

Czytaj więcej
Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

27-09-2020

Wirtualne spotkania z beneficjentami, koncerty, konkursy z nagrodami, webinaria, warsztaty...

Czytaj więcej
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

27-09-2020

Dlaczego tu jesteśmy? Ponieważ składamy przede wszystkim hołd, hołd pamięci...

Czytaj więcej
Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

26-09-2020

Koncerty, warsztaty, konkursy i wirtualne wycieczki po regionie łódzkim. To...

Czytaj więcej
Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

25-09-2020

Grupa Obrzędowo-Śpiewacza z Raduczyc (gmina Osjaków) obchodziła  5 lecie. Z...

Czytaj więcej
Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

25-09-2020

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z gminy Głowno odwiedziły...

Czytaj więcej
Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

24-09-2020

W czwartek (24 września) w Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl