Więcej pieniędzy unijnych dla Łódzkiego

piątek, 3 czerwca 2022

Dodatkowe 92 mln euro dla Łódzkiego! Ta kwota powiększa pulę pieniędzy unijnych do wykorzystania w naszym województwie na najbliższe lata do ponad 2,7 mld euro! Wiadomość przekazał dziś w Dalikowie marszałek Grzegorz Schreiber podczas spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem”.

Pieniądze można dopisać do budżetu województwa dzięki uzgodnieniom rządu z Komisją Europejską oraz z samorządowcami.

- Główne wzmocnienie będzie dotyczyło polityki społecznej – zapowiada marszałek. Na te cele zapisanych zostało 83,5 mln euro. Zwiększy się też pula na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – o 8,8 mln euro.

- Nasz wynik już wcześniej był dobry, a będzie jeszcze lepiej – mówi marszałek. Dzięki zmianom program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027 wyniesie dokładnie 2 mld 728 mln euro. – Są to olbrzymie środki. Gdyby nie wojna, inflacja i wszystko, co komplikuje prace, to byśmy powiedzieli, że jest to fantastyczny wynik. Te okoliczności powodują, że nasza radość jest odrobinę stonowana.

Marszałek już zachęcał samorządowców obecnych na spotkaniu do pracy nad projektami, które będą wykorzystywać te pieniądze. - My z rządem już wynegocjowaliśmy program, wysłaliśmy do Komisji Europejskiej i czekamy na uwagi. Po ich otrzymaniu usiądziemy do stołu w sprawie ewentualnych korekt. Byłoby pięknie, gdybyśmy przed końcem roku mogli ogłosić pierwsze konkursy – zapowiedział Grzegorz Schreiber. – Ale nawet jeśli nastąpią jakieś zmiany, to nie będą wielkie. Warto już dziś rozpocząć prace przygotowawcze.

Po tym wstępie „Porozmawiajmy w Łódzkiem” – cykliczne spotkanie z samorządowcami, przedstawicielami organizacji samorządowych, sołtysami i mieszkańcami – miało tradycyjny przebieg. Dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego przedstawili nowości w ofercie Urzędu Marszałkowskiego; zaprezentowana została pomoc samorządu województwa dla uchodźców z Ukrainy; samorządowcy zachęcani byli do korzystania z ostatnich konkursów na dofinansowanie unijne. Prezentacji Urzędu wysłuchali m.in. poseł Piotr Polak, radna Sejmiku Województwa Dorota Więckowska oraz starosta poddębicki Małgorzata Komajda, gospodarz miejsca – wójt Dalikowa Władysław Arkusz oraz inni burmistrzowie i wójtowie z powiatu.

Rozdane zostały symboliczne czeki dla przedstawicieli podmiotów, które pozyskały dotacje na renowacje zabytków i infrastrukturę sportową.

Po spotkaniu wszyscy przeszli na Piknik Województwa Łódzkiego, na którym spotkali się z mieszkańcami Dalikowa i okolic. Na dzieci czekały konkursy, zabawy i „dmuchańce”, na smakoszy – lokalne przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Zorganizowany został także Konkurs na Najlepszą Potrawę Pikniku. Zwyciężyło KGW Brudnowianki i ich karczek z cebulką - palce lizać.

jg/fot. Piotr Wajman