Ważne narzędzie do walki z pandemią

wtorek, 28 grudnia 2021

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi został dziś (28 grudnia) oddany do użytku nowoczesny oddział dla pacjentów chorych na COVID-19.

- Szpital imienia Biegańskiego pełni funkcję kluczową w walce z epidemią, więc wymaga inwestycji, aby mógł sprostać wyzwaniom tego roku oraz lat następnych. Dlatego przekierowaliśmy tu środki rządowe, aby jeszcze lepiej mógł wypełniać swoją misję - mówił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podczas konferencji prasowej poświęconej oddaniu oddziału do użytku. - Warto dodać, że druga część to inwestycja samego szpitala, czyli środki samorządu województwa łódzkiego, z którym współpraca jest dla nas kluczowa z uwagi liczbę szpitali wielospecjalistycznych. Dzięki tej rządowo-samorządowej współpracy możemy w sposób optymalny i efektywny walczyć z COVID-19.

- Tu nie ma rozwiązań tymczasowych, nie ma instalacji zastępczych. Jest nowocześnie przygotowany oddział do walki z epidemią - powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - To ważne narzędzie do walki z COVID i jako takie z pewnością będzie nam pomagać. Lekarzom w pracy, pacjentom w tym, aby dochodzili do zdrowia. Składam słowa uznania dla dyrektora i ekipy, że udało się to tak szybko zrobić i podziękowania na ręce pana wojewody za wsparcie finansowe rządu Zjednoczonej Prawicy.

Remont pawilonu D, gdzie powstał oddział, kosztował 6,5 mln zł. Prowadzony przez samorząd województwa łódzkiego szpital im. Biegańskiego dostał na to 2,75 mln zł od Ministerstwa Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 3,75 mln zł pochodziło z budżetu placówki. Przebudowa pawilonu trwała zaledwie 4 miesiące. Rozpoczęła się w drugiej połowie sierpnia, zakończyła 15 grudnia 2021 roku. Tempo prac podyktowane było troską o ochronę zdrowia  mieszkańców województwa w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Pawilon D - liczący ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni - został przebudowany oraz dostosowany w taki sposób, aby chorzy mieli doskonałe warunki, a jednocześnie żeby personel szpitala mógł ich badać i leczyć w sposób bezpieczny. W salach wydzielone zostały węzły sanitarne, każda sala wyposażona jest w panele gazów medycznych. W leczeniu COVID-19, gdzie jednym z podstawowych elementów jest tlenoterapia, to bardzo istotne. Ponadto zamontowano wentylację mechaniczną, oddzielono część brudną i czystą, stosując system śluz. Sale chorych zostały zaprojektowane i zbudowane w sposób dający możliwość błyskawicznego wydzielania izolatek. Powstał też 4-stanowiskowy odcinek wzmożonego nadzoru medycznego. Zagospodarowana została dotychczas nieużytkowana powierzchnia (około 100 metrów kwadratowych) na potrzeby infrastruktury inwestycji.

- To ogromna inwestycja, która w krótkim czasie pozwoliła nam zapewnić najwyższe standardy naszym pacjentom, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszemu personelowi – mówił Krzysztof Zarychta, dyrektor szpitala im. Biegańskiego. – Dziękuję panu marszałkowi i panu wojewodzie za wsparcie, którym nas otaczają od początku pandemii. To nie tylko remont, ale też długa lista sprzętu medycznego, diagnostycznego, laboratoryjnego i środków ochrony osobistej, która pozwoliła nam zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę.

AA/fot. Sebastian Sołtyszewski