W osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej

piątek, 6 marca 2020

Na placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi można już oglądać wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas jej otwarcia zarząd województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Na wystawę „Zbrodnia Katyńska” przed łódzką archikatedrą składają się archiwalne zdjęcia, dokumenty, gazety przybliżające szczegóły zbrodni, jaką na polskich elitach - oficerach wojska, policjantach, lekarzach, prawnikach, dokonali Sowieci. Bohaterami wystawy są także ofiary zbrodni związane z naszym regionem. Na planszach można też prześledzić,  jak Polska walczyła o prawdę historyczną dotyczącą mordu katyńskiego. Autorami wystawy są: dr Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski (scenariusz).

W otwarciu wystawy wzięli też, między innymi, udział dyrektor IPN w Łodzi i radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Dariusz Rogut oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

- To ważne, że się tu dziś zebraliśmy, bo o zbrodni ludobójstwa, która dokonała się na elicie narodu polskiego, nie możemy nigdy zapomnieć. W trzech miejscach zbrodni wymordowano nauczycieli, lekarzy, prawników, oficerów wojska polskiego, policjantów, funkcjonariuszy straży więziennej i żandarmerii. Urzędników państwowych i studentów. A więc tych wszystkich, którzy dla komunistów, zbrodniarzy sowieckich, stanowili zagrożenie – mówił Dariusz Rogut.

- Osiemdziesiąt lat temu, piątego marca 1940 roku, zapadła decyzja, by wymordować elitę narodu polskiego. Zobaczmy, ile się zmieniło, jaką drogę od tego czasu przeszedł nasz naród – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk. - Musimy pamiętać o tej drodze i tych ofiarach. Przez długi czas próbowano najpierw przemilczeć, a potem zakłamać, kto dokonał tej zbrodni. Dzięki takim inicjatywom jak ta dzisiejsza możemy pamiętać i robić wszystko, by nie powtórzyły się totalitaryzmy.

Tuż po otwarciu wystawy w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej można było wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. „Prawda o Zbrodni Katyńskiej na przełomie XX i XXI w.” Uczestnikami spotkania byli: prof. dr hab. Marian Głosek, kierownik prac archeologicznych prowadzonych w Katyniu i Miednoje w latach 90. XX w., dr Aleksander Gurjanow, pracownik Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie i prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński, prawnik reprezentujący Rodziny Katyńskie w procesach przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Rozmowę prowadziła dr Joanna Żelazko z IPN Oddział w Łodzi.

Było to pierwsze z przedsięwzięć realizowanych w tym roku przez IPN w związku z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. Kolejnym wydarzeniem będzie prezentacja trzeciego tomu publikacji „Mord w lesie katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952”. Wydawnictwo ukaże się w najbliższych tygodniach.

AA/fot. Adam Staśkiewicz