W Łódzkiem mamy już lato

niedziela, 2 czerwca 2024

Było wszystko, co kojarzy się z latem: przepiękna plaża z molo, którego nie powstydzi się Sopot, błękitna woda, słońce oraz zabawa. Tak, w malowniczej scenerii terenów rekreacyjno-wypoczynkowych w Smardzewicach (pow. tomaszowski), zainaugurowaliśmy sezon na wielkie imprezy plenerowe. Tegoroczne „Rozpoczęcie lata z Województwem Łódzkim” zostało połączone z kolorowym piknikiem z okazji Dnia Dziecka. Kto nie był, niech żałuje!

W sobotę, 1 czerwca w Smardzewicach – mimo dopołudniowej burzy - dopisała pogoda, dopisali też mieszkańcy całego regionu, którzy przyjechali tu witać lato razem z Województwem Łódzkim. 

- Bardzo się cieszę, że dziś aż tylu mieszkańców województwa łódzkiego przyjechało, żeby wspólnie powitać tę wyjątkową porę roku. Jeszcze bardziej cieszę się, że jest z nami tyle dzieci – 1 czerwca to Wasze święto i szczególnie Wam życzę cudownej zabawy, a zadbaliśmy, żebyście długo nie zapomniały o Smardzewicach – tak marszałek Grzegorz Schreiber powitał tłumy, które przyjechały w sobotę nad Zalew Sulejowski. Wśród uczestników były też radne wojewódzkie: Beata Dróżdż oraz Ewa Wendrowska.

Miejsce tegorocznego, symbolicznego rozpoczęcia lata nie było przypadkowe. Po ubiegłorocznej rewitalizacji, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe w Smardzewicach to prawdziwa perełka na turystycznej mapie Łódzkiego. Dzięki współpracy gminy Tomaszów Mazowiecki oraz przedsiębiorstwa Wody Polskie, a także przy wsparciu z programu Polski Ład oraz dzięki niemal 5 mln zł unijnego dofinansowania przekazanego przez zarząd województwa, dziś w Smardzewicach mamy urokliwą plażę z nowoczesną infrastrukturą, placami zabaw dla dzieci, muszlą koncertową oraz molo, którego nie powstydzi się Sopot. To właśnie w tej wyjątkowej scenerii zorganizowaliśmy największą imprezę plenerową w regionie.

- W najśmielszych oczekiwaniach nie sądziłem, że ta przestrzeń jest w stanie przyjąć tylu turystów, tylu gości – mówił podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia Sławomir Bernacki, wójt gminy Tomaszów Mazowiecki. – Dziękuję panu marszałkowi, że wybrał Smardzewice i mam nadzieję, że ta przestrzeń będzie bardzo dobrze służyła, nie tylko mieszkańcom naszego powiatu, ale całego województwa, a nawet powiem więcej – całego kraju.

Wszystkie atrakcje czekały już od godz. 15, a każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć coś dla siebie. Najwięcej niespodzianek, oczywiście bezpłatnych, czekało na najmłodszych mieszkańców Łódzkiego. Było wesołe miasteczko, dmuchańcowy plac zabaw, gra terenowa, malowanie buziek, puszczanie baniek oraz mnóstwo animacji. Gdy, pomiędzy zabawami, dzieci poczuły się głodne, mogły skosztować pysznych przekąsek – przygotowaliśmy to, co lubią najbardziej: popcorn, watę cukrowa, churrosy, corndogi, frytki i bubble tea, ale były też owoce, a również dla dorosłych – kiełbaski oraz warzywa z grilla. Dodatkowo o podniebienia uczestników wydarzenia dbały koła gospodyń, które na swoich stoiskach kusiły wieloma regionalnymi smakołykami.  

Teren imprezy został podzielony na strefy, a oprócz tych dla dzieci oraz gastronomicznej, na uczestników wydarzenia czekały także strefa wystawców oraz strefa targów turystycznych. Swoją ofertę prezentowały instytucje województwa łódzkiego m.in. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Wytwórnia Filmów Oświatowych czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która dodatkowo zapewniła bezpłatny dowóz do Smardzewic, ale o swojej pracy opowiadali też policjanci i strażacy.

Oficjalny rozpoczęcie imprezy było o godz. 18, a chwilę potem pojawiły się gwiazdy. Wystąpili Natalia Zastępa, po niej publiczność rozbujał Wiktor Dyduła, a na finał wystąpił pochodzący z Łodzi raper Adam Ostrowski, czyli O.S.T.R.  

Swoje atrakcje zapewnił też nasz „sąsiad”, czyli Centrum Molo. Był kurs tańców latynoamerykańskich oraz widowiskowe loty balonem na uwięzi.

kw

fot. Piotr Wajman

Media