Teatr Wielki areną szachowych zmagań

sobota, 9 lipca 2022

Dziś (9 lipca) w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpoczęła 3. edycja PGNiG Termika Pucharu Polski w Szachach. Krajowa czołówka zawodników będzie przez dwa dni rywalizować w tym prestiżowym turnieju. Głównym partnerem wydarzenia organizowanego przez Polski Związek Szachowy jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W ubiegłym roku Województwo Łódzkie po wieloletniej przerwie powróciło na szachową mapę Polski. W tym roku również jedna z edycji Pucharu Polski jest rozgrywana w Łodzi. W imieniu marszałka Grzegorza Schreibera, honorowego patrona 3. Edycji Pucharu Polski wydarzenie otworzył Damian Kunert, dyrektor Departamentu Sportu i Edukacji UMWŁ.

- Bardzo się cieszymy że ponownie w województwie łódzkim gościmy najlepszych szachistów w Polsce – powiedział Damian Kunert. – Rok temu stworzyliśmy program „Łódzkie gra w szachy”, szkoląc najmłodszych, od zerówki do trzeciej klasy. Staramy się zarazić ich pasją do szachów, tak jak wy jesteście nią zarażeni.

Przypomnijmy, że do tej pory w programie „Łódzkie gra w szachy”, w ramach którego dzieci bezpłatnie są wprowadzane w arkana  królewskiej gry, wzięło udział około pół tysiąca przedszkolaków i uczniów z naszego województwa.

- Chciałbym podziękować marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, za to, że wkłada tyle pasji, żeby szachy rozwijały się w województwie łódzkim – powiedział Radosław Jedynak, prezes PZSzach. – Nie tylko za sprawą Pucharu Polski, ale również poprzez inwestowanie w dzieci, które kiedyś mogą stać się wspaniałymi zawodnikami.

Puchar Polski to jedna z najważniejszych imprez szachowych w kraju. O randze zmagań świadczy pula nagród wynosząca 300 tys. zł i wysoki poziom uczestników, wśród których są arcymistrzowie i mistrzowie krajowi. Przed dwa dni Teatr Wielki w Łodzi będzie areną zmagań dla ponad trzystu zawodników.  W sobotę odbywają się kwalifikacje,  a w niedzielę – finały szachów szybkich oraz turniej szachów błyskawicznych o Puchar Marszałka Grzegorza Schreibera.

(dark). fot. Piotr Wajman