Są pieniądze z ministerstwa kultury dla Teatru Wielkiego

piątek, 28 lutego 2020

Umowę dotyczącą współprowadzenia teatru uroczyście podpisali wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

To ważne dla kultury w naszym regionie oraz dla największej łódzkiej sceny wydarzenie miało miejsce w piątek, 28 lutego. Dzięki umowie teatr dostanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 3,1 miliona złotych rocznie. Z budżetu Województwa Łódzkiego na działalność teatru przeznaczanych jest 31 milionów złotych rocznie.

 - Finalizujemy to, do czego jakiś czas temu zobowiązaliśmy się z marszałkiem województwa łódzkiego. Teraz ta piękna instytucja będzie miała dodatkowe wsparcie dla rozwoju - powiedział wicepremier Piotr Gliński i dodał, że dodatkowe pieniądze z resortu kultury będzie można przeznaczyć, między innymi, na inwestycje: - Wiem, że potrzeby są duże i że jest ich sporo. Będziemy je sukcesywnie razem z panem marszałkiem realizować. Współprowadzenie Teatru Wielkiego nie tylko zwiększy budżet teatru, ale dodatkowo zapewni możliwość dostępu do bezpośrednich środków inwestycyjnych ministerstwa, już mówiliśmy z panem marszałkiem o poprawie akustyki. Ale to także dostęp do dotacji celowych, na przykład na wyjazdy i premiery – dodał Piotr Gliński.

To już trzecia instytucja kultury w Łodzi, po Teatrze Muzycznym i Filharmonii Łódzkiej, którą współprowadzi ministerstwo kultury.

- Gdy podpisywaliśmy z panem ministrem umowę dotyczącą Filharmonii Łódzkiej, mówiliśmy, że następny będzie Teatr Wielki. Tak naprawdę miał być on pierwszą instytucją, którą mieliśmy współprowadzić, ale z przyczyn od nas niezależnych, tak się nie stało. Tym większa jest nasza radość, że możemy domknąć ten etap właśnie w Teatrze Wielkim. To znakomita instytucja kultury, która zasługuje na wsparcie - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Umowa została podpisana do 2022 roku, ale…

- Z Teatrem Wielkim tak krótkich umów się nie zawiera. Osobą, która doświadczyła tego, że z tą sceną nie ma krótkich umów, jest… Królewna Śnieżka. Ona związała się z Teatrem Wielkim dokładnie 50 lat temu. 13 marca będzie pięćdziesiąta rocznica rozpoczęcia tej współpracy – powiedział z uśmiechem marszałek, przywołując jedno z najstarszych i najpopularniejszych przedstawień teatru, a już poważnie dodał: - To jest perspektywa, na której nam zależy, na takim myśleniu chcielibyśmy się skupić w kolejnych latach.

Wielki jest największym łódzkim teatrem i drugą pod względem wielkości sceną operową w Polsce. Współprowadzenie Teatru Wielkiego przez ministerstwo kultury ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji organizacyjnej i finansowej placówki. Stwarza też możliwości dalszego rozwoju i kontynuacji linii repertuarowej zbudowanej z najwybitniejszych dzieł klasyki narodowej oraz światowej.

- Spełniają się moje marzenia. Myślę, że nie tylko moje, ale wszystkich pracowników. Jestem z tego dumny i mam nadzieję, że spełnimy pokładane w nas oczekiwania – mówił Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego.

Andrzej Adamczewski/Fot. Sebastian Sołtyszewski