DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

TERMIN SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ BDO DO DNIA 31 PAŹDZIERNIKA 2020 R.!

sobota, 19 wrzesień 2020 16:27

Sztandar dla 9.Brygady WOT w Zgierzu

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” otrzymała w sobotę (19 września) własny sztandar wojskowy. W uroczystości, która połączona została z przysięgą wojskową łódzkich Terytorialsów, uczestniczył wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz i marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, który był również przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru.

W wydarzeniu, które odbyło się na terenie koszar 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu wzięli również udział marszałek senior Antoni Macierewicz, posłowie Anna Milczanowska, Tomasz Rzymkowski, Marek Matuszewski a także dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, dyrektor oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut, kapelani wojskowi, kombatanci i samorządowcy.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania sztandaru dowódcy 9.Łódzkiej Brygady OT.   Sztandar wojskowy jest symbolem najwyższych wartości, honoru, męstwa i tradycji, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy.
- Jest darem od społeczeństwa ziemi łódzkiej. Od dziś będzie to także symbol więzi jakie łączą naszą brygadę  z mieszkańcami województwa łódzkiego. Sztandar jest znakiem jednostki, symbolem tradycji, honoru i męstwa.  – mówił podczas uroczystości dowódca brygady płk. Paweł Wiktorowicz.

Decyzję o przekazaniu sztandaru na wniosek ministra obrony narodowej podjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

9 łódzka brygada Terytorialsów otrzymała sztandar w roku szczególnym, w którym obchodzimy setą rocznicę Bitwy Warszawskiej. Żołnierze WOT swoją służbą i oddaniem od marca tego roku mocno przysłużyli się społeczeństwu podczas walki z pandemią koronawirusa.
- Bardzo wam za to dziękuje, bo wiem jakie to było poświęcenie  - mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Te działania, które Wojska Obrony Terytorialnej podejmują zadają kłam wszystkim niesprawiedliwym słowom i wypowiedziom, które podważają sens powołania i istnienia WOT. Jako przedstawiciel rządu Prawa i Sprawiedliwości, chciałbym zapewnić Was, że wojska obrony terytorialnej są formacją, która jest i będzie na służbie Rzeczypospolitej i drugiego człowieka. – powiedział wiceminister Skurkiewicz. 

Matką chrzestną sztandaru jest por. Gryzelda Studzińska, Prezes Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Warszawa”. Ojcem chrzestnym został Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Dariusz Pieniak.

Formowanie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się 15 stycznia w 2018 roku. W ramach Brygady funkcjonują 2 bataliony – w Kutnie i Zgierzu. Uroczystość wręczenia sztandaru, to najwyższe wyróżnienie dla jednostki.
- Z dumą chylę dziś czoła przed sztandarem 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.  – Mimo, że jednostka rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 r., jej żołnierze już mieli okazję sprawdzić się w boju. Byliście wspaniałą pomocą, zawsze tam, gdzie byliście potrzebni. Pomagaliście nam w każdej sytuacji. Za wspólne działanie serdecznie dziś dziękuję. Byliście, jesteście i jestem przekonany, że będziecie zawsze blisko i zawsze gotowi. Jestem przekonany, że ten sztandar trafia w godne ręce. – powiedział marszałek Szchreiber

Sobotnia uroczystość połączona została z przysięgą wojskową 47 nowych żołnierzy. Ukończyli oni 16-dniowe szkolenie podstawowe. Wśród nich jest 16 kobiet, z których dwie są pielęgniarkami pracującymi w szpitalach w Łodzi. W szeregach 9ŁBOT znaleźli się także trenerzy personalni, konsultant ds. odżywiania, pracownicy banków, nauczyciele, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą m. in. właściciel firmy detektywistycznej, elektrotechnik, studenci, inspektor pracy, pracownicy biurowi oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska.
Zadaniem Terytorialsów jest przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, prowadzenie działań w sytuacjach kryzysowych oraz wspieranie lokalnej społeczności.

bg./ zdjęcia: Adam Staśkiewicz  

Polecane

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym Obywatelem Województwa Łódzkiego.  Odbyła się  XXI sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obradowano zdalnie.

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym…

27-10-2020

To były pierwsze obrady online w historii łódzkiego sejmiku. Decyzję...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie 2020

Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie…

27-10-2020

Województwo Łódzkie organizuje wydarzenie gospodarcze łączące ekologię oraz tradycyjne rolnictwo...

Czytaj więcej

XXI sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

26-10-2020

Uwaga: ze względu na trwające obrady komisji sejmiku, sesja  rozpocznie...

Czytaj więcej
Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

20-10-2020

Nowe boisko wielofunkcyjne, szlak rowerowy, a nawet oaza zieleni powstaną...

Czytaj więcej
Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

15-10-2020

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu...

Czytaj więcej
O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na WRDS

O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na…

15-10-2020

Ocena przestrzegania prawa pracy w regionie łódzkim oraz ochrona zdrowia...

Czytaj więcej
Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

12-10-2020

Film w reżyserii Łukasza Dębskiego zatytułowany  „Zielone korytarze” zakwalifikowany został...

Czytaj więcej
Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

12-10-2020

Jest bardziej przyjazny użytkownikowi, prostszy w obsłudze i precyzuje dane...

Czytaj więcej
Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

07-10-2020

- Tramwaj i usunięcie śmieci – to największe problemy Zgierza...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl