Szpital tymczasowy w Hali Expo wznawia działalność

czwartek, 25 listopada 2021

Od 1 grudnia szpital tymczasowy w Hali Expo w Łodzi znów będzie przyjmować chorych na COVID-19. O decyzji poinformowali dziś rano wojewoda Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

- Niestety nadszedł ten dzień, kiedy musimy poinformować, że szpital tymczasowy dla województwa łódzkiego zostanie ponownie uruchomiony – mówił w czwartek rano podczas konferencji prasowej wojewoda łódzki.

Na terenie Łódzkiego w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 29 szpitali. Większość posiada oddziały covidowe. Znajduje się w nich ponad 1500 osób, chorujących na COVID-19, w różnym stanie zdrowia. W szpitalach Łódzkiego przygotowano dla tych pacjentów ok. 1800 łóżek.

Wojewoda zaznaczył, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień możemy dziś mówić o w miarę normalnym funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Dla pacjentów nadal dostępne są łóżka internistyczne i wielu specjalizacji, które nie były dostępne dla chorych podczas trzeciej fali pandemii.

- Uruchamiamy szpital tymczasowy po to, by inne placówki mogły funkcjonować normalnie – dodał podczas konferencji prasowej marszałek Grzegorz Schreiber. - Te wyłączenia oddziałów, które nastąpiły z powodu pandemii, nie zaburzyły normalnego funkcjonowania placówek. Dziś mamy większe doświadczenie, dokonaliśmy przeglądu sprzętu, poprawiliśmy wszystko, co w przeszłości było mankamentem. Dziękuję za dobrą współpracę ze służbami wojewody. Dziś największy ciężar walki z epidemią bierze na siebie szpital Biegańskiego, którego oddziałem zamiejscowym będzie szpital tymczasowy w Hali Expo.

Szpital w Hali Expo zacznie funkcjonować 1 grudnia. Tego dnia zostanie uruchomionych dokładnie 66 łóżek. - Uruchomienie szpitala tymczasowego nastąpi w etapach – informuje dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński. - Liczbę łóżek oczywiście będziemy zwiększać.

- Jesteśmy przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technicznym – zapewnia dyrektor szpitala im. W. Biegańskiego Krzysztof Zarychta. - Kadra jest przygotowana, będą to pracownicy naszego szpitala plus osoby, które zgłosiły w ostatnim czasie chęć pracy w szpitalu tymczasowym. Oczywiście, jeśli będzie konieczność zwiększenia liczby łóżek, kadra również zostanie powiększona. Już teraz zachęcam wszystkie osoby chętne, cały personel medyczny, który chciałby nasz wesprzeć w tym trudnym zadaniu, do kontaktu ze szpitalem Biegańskiego.

Co niezwykle istotne, pacjenci w Hali Expo zostaną objęci również opieką psychologiczną i rehabilitacyjną. - Dlatego podjęliśmy decyzję o uzupełnieniu zespołu specjalistów w szpitalu o psychologa i rehabilitanta. Wielu pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu zarażenia covidem, jest w złej kondycji psychicznej – podkreślał, tuż po konferencji, marszałek G. Schreiber. - Strach, osamotnienie – to są emocje, które nie sprzyjają organizmowi w zwalczeniu choroby. Dlatego na stałe nad pacjentami będzie czuwał od teraz psycholog. Rehabilitanci natomiast będą wspierali pacjentów w powrocie do sprawności. Chorzy po długim leżeniu, po ciężkiej chorobie potrzebują rehabilitacji, wzmocnienia mięśni, by szybciej wrócić do sprawności i móc opuścić szpital.

Koszty uruchomienia szpitala tymczasowego to jak dotąd ok. 11 mln zł.

 

as/fot. Piotr Wajman 

Media