Stulecie w Łódzkiem

piątek, 20 kwietnia 2018
Województwo Łódzkie włącza się w upamiętnienie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed budynkiem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, w którym mieścił się pierwszy magistrat stolicy regionu, Witold Stępień, marszałek WŁ i Łukasz Śwituniak, prowadzący kanał historyczny „Łódzkie HiStory” zaprosili na organizowane dla mieszkańców regionu łódzkiego wydarzenia związane z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą. Mówili o „Herosach Niepodległej” – idei odkrywania w całym województwie historii i miejsc związanych z ludźmi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Chcemy przypominać mieszkańcom naszego województwa o jego historii i historii tworzenia się polskiego państwa przed stu laty. Chcielibyśmy, by tych „Herosów Niepodległej”, o których będziemy w tym roku mówić było jak najwięcej. Byśmy odkrywali tych, którzy tworzyli niepodległą Polskę i angażowali się w 1918 roku w odzyskiwanie niepodległości. Przypominać ich historie i odkrywać miejsca w całym regionie, które związane były z tworzeniem Drugiej Rzeczpospolitej – powiedział marszałek Witold Stępień.
W 1918 roku bohaterami byli nie tylko żołnierze, ale również zwykli ludzie.  W 2018 roku świętowanie Niepodległości to rzecz nie tylko poszczególnych grup, ale wszystkich mieszkańców Polski. Województwo Łódzkie przygotowuje takie możliwości, żeby każdy mógł aktywnie zaangażować się w jubileusz.
W ramach planowanych działań przewidziano m.in. blog z ciekawostkami historycznymi, 12 niepodległościowych gier miejskich i terenowych, konkursy dla młodzieży, wystawę multimedialną,  konkursy fotograficzne, Piknik Niepodległościowy oraz inne imprezy. Będzie też wspólne redagowanie strony internetowej i przygotowywanie historycznego videobloga. Dla mieszkańców przygotowano również wydawnictwo informacyjne, gdzie prezentowane będą treści związane, m.in. z historią regionu na tle wydarzeń sprzed 100 lat.
Budynek Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy Placu Wolności 14 został wybudowany w XIX wieku z myślą o Szkole Rzemieślniczej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę  w 1918 roku w tym budynku miał swoją siedzibę Magistrat Miasta Łodzi – tutaj urzędował pierwszy Prezydent Miasta w wolnej Polsce, Aleksy Rżewski. Rada Miejska urzędowała w budynku dzisiejszego IV LO przy ul. Pomorskiej 16.
GS
Zachęcamy do odwiedzenia dedykowanej podstrony:
Herosi Niepodległej
A także kanałów Łódzkie HiStory na facebooku i youtube.