Straż pożarna gotowa, by wspierać szpitale

środa, 4 marca 2020

Podczas dzisiejszej konferencji w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim marszałek Grzegorz Schreiber i wojewoda Tobiasz Bocheński przybliżyli szczegóły ćwiczeń wsparcia Państwowej Straży Pożarnej dla szpitali w województwie łódzkim.

Ćwiczenia prowadzone przez PSP rozpoczęły się o godzinie 14.00 na terenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Władysława Biegańskiego w Łodzi i w Powiatowym Szpitalu w Radomsku.

- To rutynowe działania, które trzeba przeprowadzić w obliczu sytuacji na świecie i w Polsce - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Dzięki temu, że na potrzeby ćwiczeń wybrany został szpital Biegańskiego, będę mógł przyjrzeć się prowadzonym działaniom i sprawdzić stopień przygotowania służb na wypadek faktycznego zagrożenia.

Marszałek Grzegorz Schreiber poinformował również, że wystąpił dziś do wojewody łódzkiego o uruchomienie rezerwy celowej dla szpitali wojewódzkich w łódzkim. Środki będą pomocne przy ewentualnych zagrożeniach.

- To kwestia rutynowego działania zabezpieczającego. Mam nadzieję, że to będzie pierwsza i ostatnia taka prośba, że ostatecznie nie będzie takiego zapotrzebowania – dodał marszałek.

Dzisiejsze ćwiczenia polegały na tym, że przed szpitalami w Łodzi i Radomsku Państwowa Straż Pożarna rozłożyła polowe izby przyjęć, w których badani byli pacjenci z koronawirusem. Dzięki takim działaniom możliwe jest sprawdzenie, jak wygląda koordynacja pracy pomiędzy personelem szpitala a strażą pożarną. Na miejscu obecny był również Państwowy Inspektor Sanitarny, co pozwoliło na skontrolowanie działań pod względem zachowania procedury epidemiologicznej. Rozłożone przez Państwową Straż Pożarną namioty pozostaną przed placówkami medycznymi. 

Jak tłumaczył Tobiasz Bocheński, na ćwiczenie wybrane zostały placówki w Łodzi i Radomsku, bo są to dwa bardzo istotne szpitale ze względu na oddziały zakaźne, a po drugie znajdują się w dużej odległości od siebie, więc można było ćwiczyć w różnych częściach województwa. Wojewoda podkreślił też, że na terenie województwa łódzkiego nie ma żadnej osoby, u której zdiagnozowano koronawirusa. Obecnie na obserwacji przebywają dwie osoby w szpitalu wojewódzkim im. Biegańskiego.

W województwie łódzkim znajdują się cztery szpitale, w których są oddziały zakaźne. Są to placówki  w Łodzi, Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim i Radomsku. Z tego dwa znajdują się pod jurysdykcją marszałka województwa łódzkiego. Z dniem 29 lutego, na podstawie Ustawy o Ratownictwie Medycznym, te szpitale, łącznie z siedmioma innymi placówkami, decyzją wojewody łódzkiego, zostały podniesione w stan podwyższonej gotowości.

Na terenie województwa łódzkiego przygotowanych zostało 200 łóżek dla pacjentów zakaźnych o rożnym stopniu kwarantanny. Ich liczba, jak poinformował wojewoda, może zostać w każdej chwili zwiększona. – na razie taka potrzeba nie zachodzi – podkreślił wojewoda Bocheński.

W czwartek (5 marca) od godziny 8.00 rano badania pod katem obecności koronawirusa u osób z grupy ryzyka będą przeprowadzane już w Łodzi na terenie Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Próbki nie będą już wożone do Warszawy co skróci czas oczekiwania na wyniki.

Takie ćwiczenia,  jak te prowadzone w Łodzi i Radomsku, miały dziś miejsce na terenie całego kraju.

Beata Graszka/zdjęcia: Adam Staśkiewicz

Media