Skansen w Nagawkach promuje łódzkie

wtorek, 25 lipca 2017
Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wręczył Marii Sadzewicz – Nowak, szefowej Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej i zarządzającej skansenem w Nagawkach, certyfikat Promuje Łódzkie. To wyraz uznania za utworzenie i prowadzenie tego wyjątkowego w regionie miejsca.

„Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego” w Nagawkach położony jest między Głownem a Brzezinami, dziesięć kilometrów od skrzyżowania autostrad A1 i A2. Powstał w wyniku remontu i adaptacji budynków oraz powstaniu kilku nowych obiektów przeznaczonych na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej. Drewnianym domom przeniesionym z różnych miejscowości regionu zostały nadane funkcje obiektów turystycznych, w tym bazy noclegowej i gastronomicznej. Malownicze położenie Nagawek w dolinie rzeki Mrogi to teraz doskonałe miejsce nie tylko na odpoczynek ale i organizację spotkań biznesowych, szkoleń, konferencji czy imprez okolicznościowych. Są tutaj m.in.: amfiteatr, sala kinowo-teatralna, dwa baseny oraz brodzik dla dzieci i plac zabaw. Na miejscu można też nauczyć się wypieku chleba metodą tradycyjną, produkcji masła, wziąć udział w warsztatach wypieku i zdobienia pierników, garncarstwa czy grillowania.

Jednocześnie skansen stale daje pracę osobom niepełnosprawnym Wszystko to zostało docenione ostatnio również przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”, który ma na celu docenienie ludzi przedsiębiorczych działających na wsiach, których działania z przyczyniają się właśnie do tworzenia nowych miejsc pracy terenach wiejskich. Przedsięwzięcia te stanowią jednocześnie przykład efektywnego wykorzystywania pieniędzy pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tegorocznej edycji konkursu Rada Programowa wyłoniła 16 finalistów, w tym14 laureatów i dwa wyróżnione przedsięwzięcia. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach zostało docenione w kategorii zbiorowej za „wzbogacenie oferty Centrum Folkloru Polskiego poprzez udostępnienie innowacyjnego urządzenia rehabilitacyjnego do gimnastyki bezwysiłkowej i produkcję potraw według tradycyjnych receptur.”
jg