facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik nagradza ludzi kultury

28.09.2017
Informacja na temat bieżącej sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdominowała wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego. Radni podjęli też uchwałę o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury, a także po raz kolejny udzielili pomocy finansowej samorządom z województwa kujawsko-pomorskiego poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy.
 
Wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego rozpoczęły dwa miłe wydarzenia. W Sali Honorowych Obywateli Województwa Łódzkiego uroczyście odsłonięto zdjęcie Marcina Gortata. Nową tradycją w Sejmiku jest bowiem wyróżnianie swoich Honorowych Obywateli poprzez odsłonięcie ich fotografii w specjalnej sali, nazwanej ich imieniem. Obok zdjęcia Andrzeja Wajdy – pierwszego w historii laureata tego zaszczytnego tytułu zawisła więc fotografia Marcina Gortata – drugiego Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego. Z tej okazji w Sejmiku gościł brat najsłynniejszego polskiego koszykarza – Filip Gruszka, który wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Markiem Mazurem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem oraz wicemarszałkiem Dariuszem Klimczakiem dokonali aktu odsłonięcia portretu sportowca.
Drugim miłym akcentem wrześniowej sesji było uroczyste przekazanie marszałkowi oraz przewodniczącemu Sejmiku pucharu, który reprezentacja łódzkiego zdobyła podczas X Mistrzostw Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłkę Nożną. Reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego nie przegrali podczas zawodów ani jednego meczu i zdecydowanie wygrali turniej. Oprócz gratulacji zostali oni nagrodzeni przez radnych Sejmiku gromkimi brawami.
Większą część sesji Sejmiku zajęła dyskusja wokół sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Na wstępie kondycję łódzkiego WORD-u przedstawił dyrektor placówki – Łukasz Kucharski. Radni (głównie z opozycyjnego klubu PiS) zadawali wiele pytań na temat stosunków panujących w ośrodku, warunków pracy, planów budowy nowej siedziby łódzkiego WORD i innych szczegółowych kwestii. Dyskusji przysłuchiwała się grupa pracowników ośrodka, zrzeszonych w związku zawodowym Solidarność, którzy domagają się przede wszystkim budowy nowej siedziby instytucji. Dyrektor m.in. zapewniał, że przetarg na budowę WORD-u zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych tygodni, a jego realizacja poprawi warunki pracy w placówce. Na wiele szczegółowych pytań radnych dyrekcja WORD odpowiedzi udzieli też na piśmie.
Ważnym punktem w porządku obrad było także podjęcie uchwały o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury. Tegoroczną kwotę w wysokości 150 tys. zł Kapituła Nagrody podzieliła między 32 podmioty, które w sposób szczególny wniosły wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza granicami kraju. Wśród nagrodzonych są m.in. strażackie orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia i towarzystwa promujące kulturę oraz osoby, które przyczyniły się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Radni Sejmiku po raz kolejny też uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zniszczone przez nawałnicę w sierpniu tego roku. Po 50 tys. zł otrzymały: gmina Kęsowo i Gostycyn w powiecie tucholskim oraz gmina Mrocza w powiecie nakielskim. Sejmik podjął tę uchwałę jednogłośnie, wskazując na ciężar odbudowy infrastruktury gminnej, który znacząco przewyższa możliwości poszczególnych gmin.
Rafał Jaśkowski

Polecane

Marszałkowie dyskutują o ordynacji

14-12-2017

W Spale odbywa się trzecie posiedzenie Konwentu Marszalków Województw RP...

Czytaj więcej

Kulinarny Kalejdoskop Filmowy

11-12-2017

Czterej Pancerni i pies, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Katyń...

Czytaj więcej

Gwiazdka Radia Łódź i Przyjaciół

10-12-2017

Marszałek województwa łodzkiego Witold Stępień był honorowym patronem, zorganizowanej w...

Czytaj więcej

7,5 mln zł na remont szpitala w Zgierzu

08-12-2017

Za niecałe pół roku Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Neonatologiczny oraz Zespół...

Czytaj więcej

Pieniądze na innowacje

08-12-2017

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie marszałka WŁ Witolda Stępnia, który powiedział jak...

Czytaj więcej

Za nami XI Forum Promocji Województwa Łódzkiego 2017

08-12-2017

Ponad 300 przedstawicieli samorządów lokalnych, zarządu i sejmiku województwa łódzkiego...

Czytaj więcej

Podsumowanie Orlikowej Ligi Mistrzów i cyklu biegów

08-12-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak i członek...

Czytaj więcej

Regionalne Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej w Łódzkiem

08-12-2017

Wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak wespół z dyr. Regionalnego Centrum...

Czytaj więcej

Rehabilitacja po modernizacji

07-12-2017

Szpital Wojewódzki im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu może się...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl