Samorząd dla seniorów

wtorek, 10 kwietnia 2018

Województwo łódzkie czeka bardzo szybko postępujący proces starzenia się. Pomiędzy rokiem 2010 a 2035 liczba osób w wieku 65 i więcej lat wzrośnie o 45%. To główny powód, dla którego zarząd województwa łódzkiego zdecydował się na podjęcie działań zapewniających godne starzenie się poprzez poprawę jakości i poziomu życia oraz stworzenie warunków do aktywności społecznej osób starszych.

O postępujących zmianach demograficznych, problemach i potrzebach najstarszych mieszkańców województwa łódzkiego mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej: Joanna Tropisz, przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego; prof. Jerzy Krzyszkowski z Katedry Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego; Witold Stępień, marszałek WŁ i Dariusz Klimczak, wicemarszałek WŁ.

Konferencję otworzył prof. Jerzy Krzyszkowski, który przedstawił syntetyczną analizę badań przeprowadzonych w ubiegłym roku na zlecenie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej wśród osób 60+ (próba 1100 osób) z województwa łódzkiego. Wnioski z badań stały się punktem wyjścia dla polityki senioralnej zaproponowanej przez zarząd województwa i jednostki podległe.

- Łódzkie starzeje się, starzeje się Polska i Europa. Zwiększa się liczba osób po 60 roku życia stąd nasze propozycje dla tej grupy osób wynikające z wniosków z przeprowadzonych badań i dialogu, który prowadzimy z seniorami. To m.in. Karta Seniora Województwa Łódzkiego, czyli promowanie aktywności i poprawa jakości życia seniorów. To również współpraca z organizacjami pozarządowymi, która owocuje ofertą licznych zajęć dla seniorów. Mamy wiele propozycji, którymi aktywizujemy seniorów. W tym roku chcemy te działania jeszcze bardziej zdynamizować – powiedział marszałek Witold Stępień.

 

- Dla seniorów mamy nie tylko propozycje kulturalne, czy ofertę aktywności fizycznej. Podejmujemy cały szereg działań ukierunkowanych na poprawę zdrowia i profilaktykę prozdrowotną. Prowadzimy je w ramach m.in. projektu „Łódzkie ma pomysł na zdrowie”. To również programy polityki zdrowotnej w 2018 r. finansowane z budżetu województwa oraz Europejskiego Funduszu Społecznego m.in. wczesnego wykrywania nowotworów płuc, rehabilitacyjno-edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych, wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek czy rehabilitacji leczniczej – powiedział nam wicemarszałek Dariusz Klimczak.

Joanna Tropisz, przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów WŁ podkreślała duże zainteresowanie wśród seniorów Kartą Seniora WŁ. – Te działania, które podejmuje samorząd województwa łódzkiego są seniorom bardzo potrzebne, a Społeczna Rada Seniorów będzie przekazywać swoje doświadczenia i wspierać samorządowców – zapewniała.

 

Karta Seniora Województwa Łódzkiego to program działań na rzecz wsparcia osób starszych w województwie łódzkim, których celem jest promowanie aktywności społecznej i poprawę jakości życia seniorów, wzmocnienie kondycji finansowej seniorów, zachęcanie osób 60+ do korzystania z dóbr kultury, edukacji, sportu i innych na terenie województwa łódzkiego oraz umożliwienie seniorom rozwoju swoich pasji i zainteresowań i promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu. To również zbiór ulg i uprawnień oferowanych mieszkańcom po 60 roku życia. Partnerami programu mogą być jednostki samorządu województwa, instytucje

oraz prywatne przedsiębiorstwa. Partnerami karty są m.in.: Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Jaracza w Łodzi, Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”, Agencja Wydarzeń Artystycznych PRO-CINEMA Kino Charlie w Łodzi, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej TERMY UNIEJÓW, Łódzka Kolej Aglomeracyjna i A&A Golf Club w Pabianicach. Lista partnerów cały czas się rozszerza.

 

GS