DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

środa, 08 lipiec 2020 13:00

Sale gimnastyczne i boiska za 5 procent wartości

Wystarczyło 5 procent wkładu własnego, żeby wybudować salę gimnastyczną albo boisko przy szkole. – Takie rzeczy są możliwe tylko przy dobrej współpracy rządu z samorządem – podkreślał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podsumowując konkurs na dofinansowanie inwestycji edukacyjno-sportowych.

- To był szczególny projekt – mówił na spotkaniu z beneficjentami konkursu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Jesienią ubiegłego roku z panem ministrem Waldemarem Budą w jakimś sensie wymyśliliśmy ten projekt. Ustawiliśmy go na zupełnie nowych zasadach. W efekcie wyłoniliśmy 12 projektów, które otrzymały 18 mln zł wsparcia. Ale co ważne i co różniło ten pomysł od innych, to sposób finansowania. A ten był niesłychanie korzystny dla samorządów, bo - dzięki znakomitej współpracy z rządem – zakładał tylko 5 procent wkładu własnego ze strony samorządów.

Marszałek przypomniał, że zwykle konkursy unijne zakładają co najmniej 15-procentowy wkład własny. Nowy system finansowania był możliwy dzięki zaangażowaniu pieniędzy z budżetu państwa, który pokrywał prawie połowę dofinansowania. A konkretnie wkład unijny wynosił 50 procent, a rządowy – 45 procent.

Na co były przekazywane dotacje? - To też nowość, bo postanowiliśmy, żeby połączyć projekt edukacyjny z projektem sportowym. I to się udało – cieszył się marszałek Grzegorz Schreiber.

W konkursie można było ubiegać się o dofinansowanie budowy, przebudowy, adaptacji czy modernizacji obiektów na potrzeby działalności edukacyjnej, albo zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu i oprogramowania dla szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne. Kluczowy był jednak zapis, że obowiązkowym elementem projektu jest inwestycja w infrastrukturę sportową. Dzięki temu przy szkołach powstają nowe boiska, sale gimnastyczne, odnowione będą dotychczasowe.

- Kiedy jesienią zapowiadaliśmy konkurs, było sporo niedowierzania, że można budować infrastrukturę w samorządzie za pięć procent wartości – mówił podczas spotkania Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Ten projekt udał się tylko dzięki temu, że mieliśmy doskonałą współpracę pomiędzy samorządem województwa a rządem.

Jedną ze wspartych inwestycji jest budowa sali sportowej z łącznikiem przy szkole podstawowej w Wilczkowicach Górnych w gminie Łęczyca. Przy okazji kupione zostaną tam pomoce dydaktyczne do nauczania eksperymentalnego z zakresu przyrody, informatyki, fizyki i chemii. Wartość całego projektu to ponad 5 mln zł. Wydatki, które mogły być objęte dofinansowaniem (tzw. wydatki kwalifikowalne) to 2 mln 835 tys. zł. Wsparcie udzielone przez Zarząd Województwa Łódzkiego wyniosło 2 mln 684 tys. zł.

Właśnie przy tej szkole zorganizowane zostało spotkanie marszałka Grzegorza Schreiberera z beneficjentami dotacji. Wszyscy przedstawiciele samorządów otrzymali symboliczne czeki z kwotą dofinansowania.

- W ten sposób realizujemy marzenia. A to jest marzenie tego społeczeństwa od 30 lat – mówił ze wzruszeniem wójt gminy Łęczyca Jacek Rogoziński.

Do dofinansowania wyłonionych zostało 12 projektów, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 18 mln 227 tys. zł. Marszałek Grzegorz Schreiber wyraził nadzieję, że kontynuując dobrą współpracę rządu z samorządem będzie można liczyć na wsparcie projektów, które znalazły się na liście rezerwowej do dofinansowania. A tych jest 15.

bg, jg/fot. Sebastian Sołtyszewski

Polecane

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

07-08-2020

Rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
75 – lecie Łodzi Filmowej

75 – lecie Łodzi Filmowej

06-08-2020

W tym roku mija 75 rocznica utworzenia powojennego przemysłu i...

Czytaj więcej
Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej
Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie...

Czytaj więcej
Konwent marszałków województw

Konwent marszałków województw

31-07-2020

W Lubniewicach (Lubuskie) trwa Konwent Marszałków Województw RP. Samorząd województwa...

Czytaj więcej
Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

30-07-2020

Po blisko dwóch latach zakończył się remont bloków operacyjnych oraz...

Czytaj więcej
Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

29-07-2020

Minister Środowiska przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka RP i...

Czytaj więcej
Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

27-07-2020

21. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zainaugurowana została w niedzielę...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl