DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

środa, 08 lipiec 2020 13:00

Sale gimnastyczne i boiska za 5 procent wartości

Wystarczyło 5 procent wkładu własnego, żeby wybudować salę gimnastyczną albo boisko przy szkole. – Takie rzeczy są możliwe tylko przy dobrej współpracy rządu z samorządem – podkreślał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podsumowując konkurs na dofinansowanie inwestycji edukacyjno-sportowych.

- To był szczególny projekt – mówił na spotkaniu z beneficjentami konkursu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Jesienią ubiegłego roku z panem ministrem Waldemarem Budą w jakimś sensie wymyśliliśmy ten projekt. Ustawiliśmy go na zupełnie nowych zasadach. W efekcie wyłoniliśmy 12 projektów, które otrzymały 18 mln zł wsparcia. Ale co ważne i co różniło ten pomysł od innych, to sposób finansowania. A ten był niesłychanie korzystny dla samorządów, bo - dzięki znakomitej współpracy z rządem – zakładał tylko 5 procent wkładu własnego ze strony samorządów.

Marszałek przypomniał, że zwykle konkursy unijne zakładają co najmniej 15-procentowy wkład własny. Nowy system finansowania był możliwy dzięki zaangażowaniu pieniędzy z budżetu państwa, który pokrywał prawie połowę dofinansowania. A konkretnie wkład unijny wynosił 50 procent, a rządowy – 45 procent.

Na co były przekazywane dotacje? - To też nowość, bo postanowiliśmy, żeby połączyć projekt edukacyjny z projektem sportowym. I to się udało – cieszył się marszałek Grzegorz Schreiber.

W konkursie można było ubiegać się o dofinansowanie budowy, przebudowy, adaptacji czy modernizacji obiektów na potrzeby działalności edukacyjnej, albo zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu i oprogramowania dla szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne. Kluczowy był jednak zapis, że obowiązkowym elementem projektu jest inwestycja w infrastrukturę sportową. Dzięki temu przy szkołach powstają nowe boiska, sale gimnastyczne, odnowione będą dotychczasowe.

- Kiedy jesienią zapowiadaliśmy konkurs, było sporo niedowierzania, że można budować infrastrukturę w samorządzie za pięć procent wartości – mówił podczas spotkania Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Ten projekt udał się tylko dzięki temu, że mieliśmy doskonałą współpracę pomiędzy samorządem województwa a rządem.

Jedną ze wspartych inwestycji jest budowa sali sportowej z łącznikiem przy szkole podstawowej w Wilczkowicach Górnych w gminie Łęczyca. Przy okazji kupione zostaną tam pomoce dydaktyczne do nauczania eksperymentalnego z zakresu przyrody, informatyki, fizyki i chemii. Wartość całego projektu to ponad 5 mln zł. Wydatki, które mogły być objęte dofinansowaniem (tzw. wydatki kwalifikowalne) to 2 mln 835 tys. zł. Wsparcie udzielone przez Zarząd Województwa Łódzkiego wyniosło 2 mln 684 tys. zł.

Właśnie przy tej szkole zorganizowane zostało spotkanie marszałka Grzegorza Schreiberera z beneficjentami dotacji. Wszyscy przedstawiciele samorządów otrzymali symboliczne czeki z kwotą dofinansowania.

- W ten sposób realizujemy marzenia. A to jest marzenie tego społeczeństwa od 30 lat – mówił ze wzruszeniem wójt gminy Łęczyca Jacek Rogoziński.

Do dofinansowania wyłonionych zostało 12 projektów, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 18 mln 227 tys. zł. Marszałek Grzegorz Schreiber wyraził nadzieję, że kontynuując dobrą współpracę rządu z samorządem będzie można liczyć na wsparcie projektów, które znalazły się na liście rezerwowej do dofinansowania. A tych jest 15.

bg, jg/fot. Sebastian Sołtyszewski

Polecane

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

21-01-2021

21-22 stycznia, to Dzień Babci i Dziadka.Babcie i dziadkowie mogą...

Czytaj więcej
Infrastruktura sportowa Plus

Infrastruktura sportowa Plus

21-01-2021

Potrzebny nowy sprzęt sportowy? A może konieczny jest remont sali...

Czytaj więcej
Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

19-01-2021

39 linii autobusowych, 1500 kilometrów tras, 256 miejscowości przestaje być...

Czytaj więcej
76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

76 rocznica spalenia więźniów obozu Radogoszcz

19-01-2021

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej
Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

Stwórzmy wspólnie nowy rozkład jazdy

19-01-2021

Masz uwagi odnośnie rozkładu jazdy pociągów w Łódzkiem? Można już...

Czytaj więcej
Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

15-01-2021

Dziś (15 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID -19...

Czytaj więcej
Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z urzędów pracy. Czat z ekspertem

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z…

15-01-2021

W poniedziałek, 18 stycznia, w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy do udziału...

Czytaj więcej
Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

15-01-2021

Cały transport pasażerski w regionie - siatka linii kolejowych i...

Czytaj więcej
Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w…

14-01-2021

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wręczył dziś, 14 stycznia, symboliczny...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl