Rząd dofinansowuje, Łódzkie zyskuje

środa, 22 grudnia 2021

Trzy nowe obwodnice powstaną w województwie ze wsparciem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W środę (22.12) została ogłoszona decyzja w tej sprawie. Nowe trasy, to oczekiwana przez mieszkańców i kierowców wschodnia obwodnica Bełchatowa, a także obwodnice Pragi i Kwaskowa.

Pierwsza z nich będzie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 484 łączącej Łask przez Bełchatów z Kamieńskiem czyli trasę szybkiego ruchu S8 z autostradą A1. Dofinansowanie wyniesie ponad 62 mln zł i będzie stanowić połowę wartości inwestycji, która powinna zakończyć się w 2024 r. Przetarg, który wyłoni wykonawcę, ma zostać przeprowadzony na początku przyszłego roku, a nowo wybudowana droga będzie miała ponad 8 km.

Prace przy budowie obwodnicy Pragi – tej koło Poddębic – już się zaczęły, żeby kierowcy mogli nią pojechać jeszcze w 2022 roku. W ramach inwestycji powstanie 1,3 km szosy, która będzie stanowić fragment drogi wojewódzkiej nr 703 (Poddębice – Kalisz). Zjazd na obwodnicę będzie przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 72 (Poddębice – Uniejów), gdzie powstanie rondo. Dofinansowanie  z RFRD wyniesie ponad 7,2 mln zł, co stanowi połowę planowanego kosztu robót. Ich wykonawcą będzie konsorcjum firm PRDM Czartki i PRDM Poddębice.

Kwasków to nieduża miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 710 łączącej Błaszki z Wartą. Obwodnica zwiększy bezpieczeństwo jego mieszkańców, a zwłaszcza dzieci z tutejszej szkoły podstawowej. Ponad 600 metrów nowej drogi będzie kosztować prawie 13 mln zł. I tutaj dofinansowanie wyniesie połowę.

- Dofinansowanie tych inwestycji przez Rząd Mateusza Morawieckiego oznacza, że planowane na ten cel pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne ważne inwestycje w województwie. To faktyczny zastrzyk dla naszego budżetu i konkretna poprawa  bezpieczeństwa mieszkańców – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. 

W sumie Rząd przyznał prawie 2,4 mld zł dofinansowania na 51 obwodnic w całym kraju. Łączna wartość zadań przekracza 4,5 mld zł. W samym nadchodzącym 2022 r. dopłaty będą sięgać blisko 200 mln zł. Nowa infrastruktura powstanie wzdłuż dróg wojewódzkich. Przypomnijmy też, że program budowy 100 obwodnic do 2030 r. przewiduje powstanie w całej Polsce ok. 820 km nowych odcinków dróg. Na realizację tego zadania rząd przeznaczy łącznie 28 mld zł.

jg