Rozmawialiśmy o Łódzkiem w Piotrkowie

czwartek, 1 lutego 2024

Inwestycje drogowe i kolejowe, dotacje dla sołectw czy zabytki odnowione dzięki dotacjom z budżetu województwa były głównymi tematami kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Odbyło się ono w Piotrkowie, a z mieszkańcami spotkał się Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa. Oprócz rozmowy były też – zgodnie z hasłem „Województwo Łódzkiego Ogrodem Polski” - warsztaty ogrodnicze.

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Po raz pierwszy w nowej edycji, odbyło się w powiecie piotrkowskim, a dokładnie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie. Zgodnie z hasłem, pierwszym punktem wydarzenia była rozmowa o kierunkach rozwoju naszego województwa. – Spotykamy się, żeby poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a później odpowiednio przygotować naszą ofertę np. dotacji – mówi wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który z uczestnikami spotkania rozmawiał m.in. o inwestycjach w powiecie piotrkowskim zrealizowanych przy wsparciu samorządu województwa oraz o zabytkach odrestaurowanych dzięki programowi „Łódzkie ratuje zabytki”.

Drugim punktem spotkania były prelekcje związane z ogrodnictwem. Dr inż. Waldemar Kiszczak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach opowiadał o starych odmianach warzyw m.in. cebuli czy marchwi, przypomniał też, jak kiedyś była w Polsce popularna uprawa głąbika krakowskiego (sałaty łodygowej). Pokazywał też jak działa bank nasion, który od 2022 roku mamy na terenie województwa łódzkiego, a który przechowuje i tym samym chroni od zapomnienia wiele rzadkich gatunków roślin.

Z wykładu Mariusza Urbaniaka z firmy Deer Garden uczestnicy dowiedzieli się, że na 17 tysięcy roślin rosnących w Polsce, 2,5 tysiąca to zioła o działaniu korzystnym dla zdrowia i samopoczucia. Uzupełnieniem wykładów była część praktyczna, bo uczestnicy – a z nimi także wicemarszałek Ziemba – sadzili zioła. Doniczka z własnoręcznie posadzonym tymiankiem, rozmarynem czy miętą była pamiątką uczestnictwa w zajęciach.

Pamiątkę otrzymała też szkoła, w której odbyło się spotkanie „Porozmawiajmy w Łódzkiem” i warsztaty ogrodnicze – jest to certyfikat partnera kampanii edukacyjnej „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

 

kw

fot. Piotr Wajman