Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Rocznica deportacji Żydów Zachodnich do getta

poniedziałek, 18 października 2021

Jesienią 1941 r. Niemcy przywieźli do Litzmannstadt Gettto blisko 20 tys. Żydów z niemieckich, austriackich, czeskich i luksemburskich miast. Przyjeżdżali na Stację Radegast między 17 października a 4 listopada i trafiali do zamkniętej dzielnicy – wielkiego obozu niewolniczej pracy – którą Niemcy urządzili na terenie łódzkich Bałut półtora roku wcześniej. W poniedziałek, 18 października, upamiętniono to wydarzenie.

W 80. rocznicę deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Gettto parlamentarzyści i samorządowcy złożyli symboliczne wiązanki w holu miast na Stacji Radegast. Województwo Łódzkie reprezentował członek zarządu Robert Baryła.
- To było najdłużej funkcjonujące getto. Ostatni transport wyjechał w sierpniu 1944 r. Ludzie przeszli tu gehennę – mówił Robert Baryła. – To była wielka tragedia i trzeba o tym przypominać nie bojąc się mówić kto był tutaj katem, że to niemieccy okupanci tworzyli te miejsca. Powinniśmy zaszczepiać młodemu pokoleniu, żeby brali udział w tych uroczystościach. To jest bardzo ważne, bo trzeba sobie zadać pytanie, jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los.

Również w poniedziałek w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana dla młodzieży z łódzkich liceów odbył się premierowy pokaz filmu „The Living Witness”. Zaplanowano także koncert dedykowany pamięci deportowanych.

(dark), fot. Piotr Wajman