Remont linii Sieradz - Łódź

piątek, 8 czerwca 2018

W niedzielę 10 czerwca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów, w tym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Duże zmiany dotkną pasażerów podróżujących na linii Łódź – Sieradz, bo linia będzie remontowana. O zmianach informował mieszkańców regionu marszałek Witold Stępień na stacjach w Sieradzu, Zduńskiej Woli i Pabianicach.
 
Wraz z wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy PKP PLK rozpoczyna modernizację linii nr 14 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola. Zakłada ona wymianę torów, sieci trakcyjnej, przebudowę wiaduktów, przejazdów kolejowych i peronów. Efektem ma być skrócenie czas przejazdu na remontowanym odcinku o 15 minut i zwiększenie komfortu podróżnych. Prace remontowe znacznie ograniczą jednak przepustowość odcinka jednotorowego Łask – Zduńska Wola. Jednocześnie będzie prowadzona przebudowa stacji w tych miejscowościach.  
 Aby zminimalizować utrudnienia dla podróżnych ŁKA wprowadzi autobusy zastępcze, w tym autobusy przyspieszone, dzięki czemu czas podróży z Łodzi do Sieradza wydłuży się zaledwie o 6 minut. Spółka uruchomi także dodatkowe połączenia na odcinku Łódź – Pabianice.

Od 10 czerwca pomiędzy Łaskiem a Zduńską Wolą i w bezpośredniej relacji z Łodzi do Sieradza i z Sieradza do Łodzi przejedzie 8 pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. 4 w godzinach porannych do Łodzi i 4 w popołudniowych do Sieradza. Za wszystkie pozostałe pociągi wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja, a dodatkowo za 14 pociągów o największej frekwencji podróżnych pojadą autobusy przyspieszone zatrzymujące się tylko w Zduńskiej Woli i Sieradzu. W pociągu spółki PKP InterCity 1611 (Asnyk) pomiędzy stacjami Łódź Chojny – Sieradz będą honorowane bilety ŁKA, co zapewni możliwość bezpośredniego dojazdu do Sieradza na godzinę 8:00. Należy ponadto przypomnieć, że bilety ŁKA są honorowane w pociągach POLREGIO.

Dla podróżnych, którzy korzystają z pociągów ŁKA pomiędzy Łodzią i Pabianicami pomimo utrudnień przygotowano 6 dodatkowych połączeń, dzięki czemu obydwa miasta połączy aż 40 pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w ciągu dnia.
Na przystankach znajdą się dodatkowe informacje dla podróżnych. Autobusy komunikacji zastępczej zostały oznaczone w widoczny sposób. Spółka tradycyjnie przygotowała rozkłady jazdy, które są dostępne w kasach i u drużyn konduktorskich.
Na pozostałych liniach ŁKA rozkład zostanie wprowadzony bez poważnych zmian i utrudnień.

 
Przedstawiamy szczegóły rozkładu na wszystkich liniach:
Linia Łódź – Warszawa
  1. Na trasę pomiędzy Łodzią i Warszawą w każdy weekend wyruszy pociąg ŁKA Sprinter BAJKOWY, który będzie atrakcją dla naszych najmłodszych podróżnych. Skład wyruszy z Łodzi Fabrycznej do Warszawy o godzinie 9:14, natomiast z Warszawy Centralnej do Łodzi o godzinie 11:50.
  2. Od 10 czerwca w weekendy pomiędzy Łodzią a Warszawą będzie kursowało
    14 pociągów ŁKA Sprinter. Z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Wschodniej pociągi odjadą
    o godzinie 7:09,9:14,11:23,13:17,15:14,17:35,20:10, natomiast z Warszawy Centralnej do Łodzi Fabrycznej o 9:28,11:50,13:34,15:30,17:02,20:00,22:20 (składy rozpoczynają bieg na stacji Warszawa Wschodnia o 9:14,11:39,13:19,15:19,16:54,19:49,22:09).
 Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice
  1. Na odcinku Łódź Fabryczna – Skierniewice – Łódź Fabryczna przez Łódź Widzew będą niezmiennie kursować trzy pociągi nowej kategorii ŁKA Przyspieszony. Odjazd ze Skierniewic zaplanowano o godzinie 5:49 i 15:29, natomiast z Łodzi o godzinie 15:19. Ich atutami jest to, że podróż potrwa 45 minut tj. tylko 3 minuty dłużej niż pociągiem PKP IC, natomiast cena biletu miesięcznego będzie niższa o 25 złotych, a dodatkowo obowiązuje w nich taryfa osobowa taka jak w pociągach, które zatrzymują się na każdej stacji i przystanku osobowym. Jeden z pociągów pojedzie w relacji Skierniewice – Łódź – Łowicz.
Linia Łódź Fabryczna/Widzew – Zgierz przez Łódź Arturówek.
  1. Mając na względzie potrzeby podróżnych zapewniono bezpośredni dowóz na godzinę 8:00 (przyjazd Łódź Fabryczna 7:44) i powrót po godzinie 16:00 (odjazd z Łodzi Fabrycznej 16:23) w pełnej relacji Zgierz – Łódź Fabryczna – Zgierz oraz dogodne skomunikowania na stacji Łódź Widzew oraz w Zgierzu z pociągami własnymi oraz innych przewoźników.
Linia Łódź Widzew/Kaliska – Sieradz
  1. Rozpocznie się całkowita przebudowa linii na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Sieradz, która potrwa około dwóch lat. Na odcinku Łódź – Sieradz przejadą 4 pociągi ŁKA odjazdy z Łodzi Kaliskiej  o godzinie 15:08, 15:39, 17:11 i 18:38, natomiast z Sieradza również 4 o godzinie 4:00, 4:29, 4:47 i 6:21. Za pozostałe kursy uruchomione zostaną dwa rodzaje Zastępczej Komunikacji Autobusowej – normalna za każdy pociąg z postojami na każdym przystanku i stacji oraz przyspieszona, która będzie zatrzymywać się tylko w Zduńskiej Woli i Sieradzu. Postoje są wyznaczone pod stacjami PKP w Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradzu natomiast w Borszewicach, Męckiej Woli, Sieradzu Męce i Sieradzu Warcie w ciągu drogi wojewódzkiej 482 – szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej. Pomiędzy Łodzią a Pabianicami pojedzie aż 40 pociągów ŁKA w ciągu dnia – w godzinach szczytu popołudniowego pociągi pojadą co 15 minut o godzinie 15:39, 15:53 i 16:08. Aby zapewnić dojazd na godzinę 8:00 z Łodzi do Sieradza wprowadzone będzie honorowanie biletów ŁKA w pociągu PKP IC 1611 ASNYK na odcinku Łódź Chojny – Sieradz odjazd z Łodzi Chojen o 6:30, przyjazd do Sieradza o godzinie 7:45. Z Łodzi Kaliskiej podjazd do Łodzi Chojen pociągiem o godzinie 6:13.
Linia Łódź – Kutno
  1. Od 10 czerwca do 1 września z powodu przerw nocnych w ruchu pociągów na stacji Kutno ostatni pociąg z Łodzi dojedzie do Witonii, a dalej pojedzie autobus, który odjedzie sprzed stacji PKP i dodatkowo zatrzyma się na przystanku autobusowym
    w Witonii przy ul. Centralnej.
Linia Łódź – Łowicz
Z powodu przebudowy stacji Łowicz Główny zmienią się godziny odjazdów i przyjazdów niektórych pociągów z zachowaniem kursowania wszystkich pociągów do i ze stacji Łowicz Główny.

ETF/JG