DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

TERMIN SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ BDO DO DNIA 31 PAŹDZIERNIKA 2020 R.!

czwartek, 17 wrzesień 2020 17:22

Radzili o stanie i przyszłości gospodarki

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajęła się w czwartek (17.09) teraźniejszą i przyszłą sytuacją gospodarczą regionu. Poznanie obecnej kondycji wynikało z troski o sytuację przedsiębiorców i pracowników w związku z koronawirusem. Przyszłość, to dbałość o sytuację pracowników Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Pierwsze plenarne posiedzenie WRDS po wakacjach miało charakter hybrydowy, bo część uczestników łączyła się z salą obrad w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego za pomocą internetu. Z takiej możliwości skorzystał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i jeden z prelegentów - Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który ze swojego warszawskiego biura informował o środkach finansowych skierowanych do przedsiębiorców uruchomionych dla powstrzymania skutków pandemii w gospodarce. W regionie łódzkim skorzystało z nich 22 tys. firm, a środki te uratowały 166 tys. miejsc pracy. Mapa subwencji z kwotami przeznaczonymi dla poszczególnych podmiotów znajduje się na stronie internetowej Funduszu: www.pfr.pl.

Optymistycznie zachowuje się rynek pracy w regionie. Tak wynikało z danych przedstawionych przez Kamila Jeziorskiego, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Bezrobocie w Łódzkiem jest na poziomie 6,2 procenta i jest zbliżone do tego z początku 2019 roku. Przy tym ofert pracy w lipcu tego roku było więcej niż w lipcu roku ubiegłego.

O ofercie Urzędu Marszałkowskiego dla przedsiębiorców mówił Łukasz Stajuda, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. – 110 umów na 130 mln zł już zostało podpisanych, drugie tyle czeka na podpisanie. Do rozstrzygnięcia w konkursach czeka 113 mln zł – mówił.

W ramach środków dla firm są m.in. pożyczki płynnościowe na preferencyjnych warunkach oferowane za pośrednictwem Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego; wsparcie w konkursie unijnym na przebranżowienie, na który wpłynęło 1500 wniosków, a do rozdysponowania jest blisko 90 mln zł; pieniądze unijne na tzw.  kapitał obrotowy, czyli utrzymanie bieżącej działalności dla firm dotkniętych skutkami COVID-19. Dyrektor zapowiedział, że w najbliższych dniach mają być ogłoszone szczegóły dotyczące naboru wniosków.

Rada przyjęła też informację o kłopotach w branży turystycznej w związku pandemią przedstawioną przez osoby świadczące usługi w tej dziedzinie gospodarki.

 

Drugim tematem poruszonym przez Radę była sprawa „transformacji polskiego sektora węglowo-energetycznego w kontekście wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej”. W omówieniu tematu wzięli udział przedstawiciele władz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.: Wanda Buk i Ryszard Wasiłek. Punkt widzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych przedstawił zastępca dyrektora w Departamencie Nadzoru Wojciech Krysztofik. Urząd Marszałkowski reprezentował w dyskusji dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Tadeusz Polak.

Przedstawiciele związków zawodowych podnosili przy okazji sprawę przeniesienia wydobycia węgla brunatnego w okolice Złoczewa. Przewodniczący Rady Waldemar Lutkowski przyjął apel górników z KWB Bełchatów skierowany do rządu o zapewnienie ciągłości wydobycia węgla brunatnego w województwie łódzkim w kolejnych latach.

Temat będzie kontynuowany za tydzień, kiedy do Łodzi na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przyjadą przedstawiciele Ministerstwa Klimatu.

W poczet członków Rady przyjęty został na dzisiejszym posiedzeniu Andrzej Kopertowski. Wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna będzie reprezentantem pracodawców.

jg/fot. Piotr Wajman

Polecane

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym Obywatelem Województwa Łódzkiego.  Odbyła się  XXI sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obradowano zdalnie.

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym…

27-10-2020

To były pierwsze obrady online w historii łódzkiego sejmiku. Decyzję...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie 2020

Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie…

27-10-2020

Województwo Łódzkie organizuje wydarzenie gospodarcze łączące ekologię oraz tradycyjne rolnictwo...

Czytaj więcej

XXI sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

26-10-2020

Uwaga: ze względu na trwające obrady komisji sejmiku, sesja  rozpocznie...

Czytaj więcej
Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

20-10-2020

Nowe boisko wielofunkcyjne, szlak rowerowy, a nawet oaza zieleni powstaną...

Czytaj więcej
Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

15-10-2020

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu...

Czytaj więcej
O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na WRDS

O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na…

15-10-2020

Ocena przestrzegania prawa pracy w regionie łódzkim oraz ochrona zdrowia...

Czytaj więcej
Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

12-10-2020

Film w reżyserii Łukasza Dębskiego zatytułowany  „Zielone korytarze” zakwalifikowany został...

Czytaj więcej
Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

12-10-2020

Jest bardziej przyjazny użytkownikowi, prostszy w obsłudze i precyzuje dane...

Czytaj więcej
Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

07-10-2020

- Tramwaj i usunięcie śmieci – to największe problemy Zgierza...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl