Rady Seniorów wzmacniają samorząd

poniedziałek, 27 stycznia 2020

W Łódzkim Domu Kultury spotkali się specjaliści od polityki senioralnej oraz przedstawiciele samorządów województwa łódzkiego, członkowie rad seniorów, słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, klubów seniora oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, aby porozmawiać o włączaniu seniorów w działalność samorządów oraz współdecydowanie o sprawach ukierunkowanych na osoby 60+. Gośćmi współorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego konferencji zatytułowanej „Rady seniorów jako element wzmocnienia dialogu z lokalnym samorządem” są wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba oraz Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

- Mamy świadomość, że znaczna część mieszkańców naszego regionu to seniorzy – mówił podczas otwarcia konferencji wicemarszałek Zbigniew Ziemba. – Jest to grupa społeczna, która bardzo pozytywnie oddziałuje na swoje otoczenie i powinna współuczestniczyć w kształtowaniu życia lokalnych społeczności.

Tobiasz Bocheński podkreślał, jak potrzebny jest głos seniorów, ich doświadczenie i wiedza oraz jak ważne dla aktualnych działań jest postrzeganie przez nich teraźniejszości.

W wykładzie wprowadzającym do tematu konferencji, prof. Piotr Szukalski z Wydziału Socjologiczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego mówił o społecznej partycypacji seniorów, jako narzędziu zmniejszającym społeczne bariery. Dyrektor Lidia Ułanowska przedstawiła najnowsze propozycje i programy rządowe wspierające seniorów, a założenia programu polityki senioralnej województwa łódzkiego na lata 2020 – 2023 przedstawiła Janina Tropisz, przewodnicząca społecznej rady seniorów naszego regionu. Mówiła też o roli rad seniorów w tworzeniu warunków do aktywności społecznej osób starszych.

Województwo Łódzkie jest regionem z największym odsetkiem osób w wieku poprodukcyjnym. Najgorsza sytuacja jest w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Problemem naszego regionu jest również bardzo niski odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że seniorzy chętnie włączają się w działania samorządów i aktywnie uczestniczą w lokalnym życiu społecznym. Coraz odważniej angażują się też w działalność kulturalną. Już dziś wiele samorządów w Łódzkiem docenia głos ludzi starszych i po partnersku traktuje istniejące na swoim terenie organizacje skupiające seniorów.

GS/fot. Sebastian Sołtyszewski