Radioterapeuci z całej Polski spotkali się w Łodzi

piątek, 30 września 2022

Blisko 70 specjalistów z Polski i z zagranicy, dwa dni edukacji i 79 wykładów. W Łodzi rozpoczął się dziś 10. Kongres Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej. W ceremonii otwarcia Kongresu wziął dziś (30 września) udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Na terenie Łódzkiego, ośrodkiem, który specjalizuje się w terapii onkologicznej jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Od 2017 r. na wyposażeniu Zakładu Teleradioterapii jest sześć akceleratorów: pięć wyskoenergetycznych i jeden niskoenergetyczny. Ich zakup wraz z instalacją kosztował ponad 48 mln 430 tys. zł, a Urząd Marszałkowski wspomógł dotacją w kwocie ponad 8 mln 871 tys. zł.

- Mamy wspaniałą kadrę medyczną, która chce uczyć się, by leczyć pacjentów. Jako urząd marszałkowski dostrzegamy konieczność i potrzebę, żeby doposażać i wspierać placówki medyczne. Naszą ogromną nadzieją jest to, że Szpital im. Kopernika w Łodzi stanie się wiodącą jednostką w leczeniu chorób onkologicznych na mapie nie tylko województwa łódzkiego ale całego naszego kraju. Choroby nowotworowe są tym czynnikiem, który powoduje śmierć w bardzo dużej części naszego społeczeństwa – powiedział Piotr Adamczyk.

W wydarzeniu, stacjonarnie i online, uczestniczy 336 radioterapeutów. Jest to więcej niż 75 procent czynnych zawodowo radiologów onkologów.

Podczas dwudniowego spotkania, na poszczególnych sesjach tematycznych, omówione zostaną aktualne zagadnienia z zakresu strategii i technik radioterapii, leczenia skojarzonego, fizyki medycznej, diagnostyki obrazowej oraz leczenia wspomagającego. W Kongresie bierze udział kilkudziesięciu wykładowców – elita polskiej radioterapii oraz gość honorowy profesor Barbara Jereczek-Fossa z Instytutu Onkologii w Mediolanie. Sesjom naukowym towarzyszy bogata prezentacja najnowszej aparatury medycznej i oferta firm farmaceutycznych.

Wydarzenie zostało objęte patronatem marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz zostało dofinansowane z funduszy województwa.

bg
zdjęcia: Adam Staśkiewicz