Przez sport do kompetencji, czyli inwestycja w młode pokolenie

środa, 16 marca 2022

Aż 200 placówek oświatowych z Łódzkiego przystąpiło do Leader100 Sport - „Przez sport do kompetencji” - czteroletniego programu Województwa Łódzkiego, skierowanego do dzieci, ich nauczycieli i rodziców. Cel to kształtowanie w młodym pokoleniu dobrych nawyków, przy okazji poprawa relacji w rodzinie i oczywiście propagowanie idei sportu. Samorząd WŁ przeznaczył na realizację programu ponad 3,5 mln zł.

Leader100 Sport skierowany jest do dzieci w wieku 5-9 lat (ostatni rok przedszkolny i klasy I-III szkoły podstawowej). Województwo Łódzkie realizuje program razem z fundacją edukacyjną Leader100.

- To przede wszystkim program dla nauczycieli i rodziców, którzy mają zrozumieć istotę rozwoju swoich dzieci. Wiedza, którą przekazujemy zawiera elementy współczesnej pedagogiki, chodzi o odejście od tego socjalistycznego modelu, czyli zakazów, nakazów, pochwał i nagród. Naszym celem jest sprawne emocjonalnie społeczeństwo, wspierające siebie nawzajem. Gra jest o dużą stawkę – wyjaśnia Tomasz Wilczewski, trener i nauczyciel, lider w programie Leader100 Sport.

Programem objętych zostało 100 gminnych i wiejskich placówek nauczania przedszkolnego oraz 100 gminnych i wiejskich szkół podstawowych w województwie łódzkim, których kadra przechodzi szkolenia z zakresu współczesnej pedagogiki.

Szkolenie takie przeprowadzono we wtorek (15 marca) w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Koluszkach, gdzie nauczyciele i trenerzy z przedszkoli i szkół z terenu naszego województwa dowiedzieli się, jak prowadzić zajęcia dla dzieci i rodziców z wykorzystaniem sprzętu sportowego i materiałów dydaktycznych.

- Na szkoleniu dowiedziałam się bardzo ciekawych rzeczy, przede wszystkim, jak pracować intensywnie z dzieckiem, jak motywować je do pracy, jak udzielać dobrych rad w trudnych sytuacjach – mówi Sylwia Grzegorczyk, nauczyciel w Przedszkolu nr 3 w Koluszkach.

Celem twórców programu było to, by najmłodsi mieszkańcy naszego województwa byli nie tylko aktywni i sprawni, ale też kreatywni, twórczy, odpowiedzialni i otwarci na rówieśników. Leader100 Sport to innowacyjne spojrzenie na edukację, trening i wychowanie dzieci i młodzieży, to także kształtowanie dobrych nawyków u najmłodszych, a przy okazji poprawa relacji w rodzinie oraz propagowanie idei sportu. Bo przecież większość kompetencji rozwijanych przy okazji dobrze prowadzonej aktywności fizycznej, ma zastosowanie w różnych obszarach życia. Sport buduje osobowość, uczy systematyczności, współpracy, szacunku dla przeciwników. Badania udowodniły, że ma on bezpośredni wpływ na wyniki w nauce, kontakty z rówieśnikami i pewność siebie.

Niezwykle istotna w realizacji programu jest nie tylko rola nauczycieli, ale także rodziców maluchów. - Dzięki ich zaangażowaniu ten program sprawdzi się jeszcze lepiej, dlatego przygotowaliśmy dla nich poradniki - mówi Adam Domaradzki, koordynator programu w województwie łódzkim. - Poprzez nauczycieli chcemy dystrybuować wiedzę i aktywizować rodziców. Dzięki temu współpraca na linii szkoła-rodzina będzie lepsza.

W budżecie programu na lata 2021-2025 samorząd województwa zaplanował koszty związane nie tylko z zakupem materiałów dydaktycznych, prowadzonymi szkoleniami, ale także zakupem sprzętu sportowego, bo placówki, biorące udział w programie wyposażane są w kosze i piłki.

Program Leader100 Sport – „Przez sport do kompetencji” będzie realizowany w latach 2021 – 2025, a jego budżet to 3 530 300 zł.

 

as

fot. Piotr Wajman 

Media