DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
piątek, 08 listopad 2019 15:12

Próba generalna w Filharmonii Łódzkiej dla niecodziennej publiczności

Podopieczni ośrodków, stowarzyszeń i fundacji pomocowych z regionu łódzkiego wzięli udział w próbie generalnej muzyków Filharmonii Łódzkiej.
Ten niecodzienny koncert zaproponowali światowej sławy muzycy – austriacki pianista Ingolf Wunder oraz rosyjski pianista i dyrygent Vladimir Ashkenazy. Filharmonia Łódzka, czyli instytucja prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, włączyła się nim w obchody III Światowego Dnia Ubogich, który przypada 17 listopada 2019 roku. To święto ustanowione przez papieża Franciszka. Wydarzenia o podobnym charakterze odbywały się, m.in., w Watykanie, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Ideą zaraził nas Ingolf Wunder.  Nie byliśmy w stanie zorganizować koncertu, bo zbyt późno dostaliśmy zaproszenie. Dlatego jest próba generalna, ale słyszałem w dźwiękach, że to już koncert, że muzycy grają dla ważnego obiorcy. Wszyscy, tu w filharmonii, mamy poczucie, że się przydaliśmy – mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. - To piękne doświadczenie, które zostawi w nas coś dobrego. Myślę, że w przyszłości będzie kiełkować podobnym działaniem.
Celem wydarzeń związanych z III Światowym Dniem Ubogich jest zapobieganie ubóstwu i walka z tym smutnym zjawiskiem. Uczestnikami koncertów są osoby ubogie, samotne, potrzebujące wsparcia i troski.
- Z jednej strony artyści światowej sławy, z drugiej ludzie, którzy na co dzień nie mogą sobie pozwolić na tego typu wydarzenia, ze względów finansowych lub zdrowotnych. Dlatego inicjatywa Filharmonii Łódzkiej to doskonała propozycja, zwłaszcza w okresie poprzedzającym światowy dzień ubogich  - mówi Tomasz Kopytkowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej, które zajęło się zaproszeniem gości na próbę. - Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie, mimo że musieli pokonać wiele barier, aby się tutaj znaleźć.
Również barier architektonicznych. Jednak Filharmonia Łódzka jest świetnie przygotowana do tego, by przyjąć osoby niepełnosprawne.
- Słuchaczami są podopieczni kilkunastu różnych organizacji pomocowych, domów opieki społecznej, dziennego pobytu, schronisk, noclegowni, zakładów pracy chronionej i aktywności zawodowej. Szeroki przekrój ludzi ubogich w takim sensie, jak myśli o tym papież Franciszek. Bo każdy z nas w jakiś sposób jest ubogi, Czasami jest to choroba, czasami samotność lub inne zdarzenie losowe – dodaje Tomasz Kopytkowski.
W trakcie piątkowej próby wyświetlone zostało pozdrowienie nagrane przez papieża Franciszka. Publiczność usłyszała I Koncert fortepianowy C-dur Ludwiga van Beethovena i V Symfonię e-moll Piotra Czajkowskiego. Wśród zaproszonych gości byli metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
- Cieszę się, że przyjęliście zaproszenie – mówił do słuchaczy arcybiskup Grzegorz Ryś. – Jednak duże brawa należą się artystom, bo to oni są matkami i ojcami tego wydarzenia.
- To bardzo ważne dostrzegać potrzeby tych, którzy potrzebują wsparcia. Święty Antoni powiedział, że dzielenie się z ubogimi leczy duszę z trądu ubóstwa. Dlatego jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie tego koncertu – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Uczta duchowa przygotowana przez muzyków wywarła na publiczności ogromne wrażenie.
- Bardzo podoba nam się koncert i sama idea – mówiła Katarzyna Podgórska, rehabilitant z Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień w Łodzi. – Pozostaje mieć nadzieję, że będzie to wydarzenie cykliczne.
- Pierwszy raz jestem na próbie generalnej. Ponieważ sam trochę gram, byłem ciekawy, jak to wygląda. Jestem słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, śpiewam tam w chórze. Idea bardzo piękna. Widzę tu wiele osób starszych, które mają mniejsze możliwości dotarcia do filharmonii – chwalił Andrzej Grotek.
Zwieńczeniem koncertu był wspólny posiłek.
aa, fot as

Polecane

Obchody Dnia Judaizmu

Obchody Dnia Judaizmu

17-01-2020

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi spotkali się przedstawiciele...

Czytaj więcej
Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

15-01-2020

Zarząd województwa łódzkiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych...

Czytaj więcej
Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

15-01-2020

Dzięki środkom europejskim z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego żłobki, czy ...

Czytaj więcej
Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

14-01-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania dla dwóch projektów...

Czytaj więcej
78. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

78. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

14-01-2020

Hołd ofiarom niemieckiego okrucieństwa oddano na terenie dawnej Kuźni Romów...

Czytaj więcej
Lututów świętował odzyskanie praw miejskich

Lututów świętował odzyskanie praw miejskich

13-01-2020

Gościem uroczystości w Lututowie był prezydent RP Andrzej Duda. Samorząd...

Czytaj więcej
Koncert finałowy „100-lecie województwa łódzkiego”

Koncert finałowy „100-lecie województwa łódzkiego”

11-01-2020

Gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz zespoły, chóry i kapele z...

Czytaj więcej
Spotkanie opłatkowe nauczycieli i katechetów

Spotkanie opłatkowe nauczycieli i katechetów

11-01-2020

Wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk uczestniczył w spotkaniu opłatkowym nauczycieli...

Czytaj więcej
Nagrody w Sieradzu

Nagrody w Sieradzu

10-01-2020

W piątek w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbyło się spotkanie...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl