DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

piątek, 08 listopad 2019 15:12

Próba generalna w Filharmonii Łódzkiej dla niecodziennej publiczności

Podopieczni ośrodków, stowarzyszeń i fundacji pomocowych z regionu łódzkiego wzięli udział w próbie generalnej muzyków Filharmonii Łódzkiej.
Ten niecodzienny koncert zaproponowali światowej sławy muzycy – austriacki pianista Ingolf Wunder oraz rosyjski pianista i dyrygent Vladimir Ashkenazy. Filharmonia Łódzka, czyli instytucja prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, włączyła się nim w obchody III Światowego Dnia Ubogich, który przypada 17 listopada 2019 roku. To święto ustanowione przez papieża Franciszka. Wydarzenia o podobnym charakterze odbywały się, m.in., w Watykanie, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Ideą zaraził nas Ingolf Wunder.  Nie byliśmy w stanie zorganizować koncertu, bo zbyt późno dostaliśmy zaproszenie. Dlatego jest próba generalna, ale słyszałem w dźwiękach, że to już koncert, że muzycy grają dla ważnego obiorcy. Wszyscy, tu w filharmonii, mamy poczucie, że się przydaliśmy – mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. - To piękne doświadczenie, które zostawi w nas coś dobrego. Myślę, że w przyszłości będzie kiełkować podobnym działaniem.
Celem wydarzeń związanych z III Światowym Dniem Ubogich jest zapobieganie ubóstwu i walka z tym smutnym zjawiskiem. Uczestnikami koncertów są osoby ubogie, samotne, potrzebujące wsparcia i troski.
- Z jednej strony artyści światowej sławy, z drugiej ludzie, którzy na co dzień nie mogą sobie pozwolić na tego typu wydarzenia, ze względów finansowych lub zdrowotnych. Dlatego inicjatywa Filharmonii Łódzkiej to doskonała propozycja, zwłaszcza w okresie poprzedzającym światowy dzień ubogich  - mówi Tomasz Kopytkowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej, które zajęło się zaproszeniem gości na próbę. - Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie, mimo że musieli pokonać wiele barier, aby się tutaj znaleźć.
Również barier architektonicznych. Jednak Filharmonia Łódzka jest świetnie przygotowana do tego, by przyjąć osoby niepełnosprawne.
- Słuchaczami są podopieczni kilkunastu różnych organizacji pomocowych, domów opieki społecznej, dziennego pobytu, schronisk, noclegowni, zakładów pracy chronionej i aktywności zawodowej. Szeroki przekrój ludzi ubogich w takim sensie, jak myśli o tym papież Franciszek. Bo każdy z nas w jakiś sposób jest ubogi, Czasami jest to choroba, czasami samotność lub inne zdarzenie losowe – dodaje Tomasz Kopytkowski.
W trakcie piątkowej próby wyświetlone zostało pozdrowienie nagrane przez papieża Franciszka. Publiczność usłyszała I Koncert fortepianowy C-dur Ludwiga van Beethovena i V Symfonię e-moll Piotra Czajkowskiego. Wśród zaproszonych gości byli metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
- Cieszę się, że przyjęliście zaproszenie – mówił do słuchaczy arcybiskup Grzegorz Ryś. – Jednak duże brawa należą się artystom, bo to oni są matkami i ojcami tego wydarzenia.
- To bardzo ważne dostrzegać potrzeby tych, którzy potrzebują wsparcia. Święty Antoni powiedział, że dzielenie się z ubogimi leczy duszę z trądu ubóstwa. Dlatego jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie tego koncertu – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Uczta duchowa przygotowana przez muzyków wywarła na publiczności ogromne wrażenie.
- Bardzo podoba nam się koncert i sama idea – mówiła Katarzyna Podgórska, rehabilitant z Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień w Łodzi. – Pozostaje mieć nadzieję, że będzie to wydarzenie cykliczne.
- Pierwszy raz jestem na próbie generalnej. Ponieważ sam trochę gram, byłem ciekawy, jak to wygląda. Jestem słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, śpiewam tam w chórze. Idea bardzo piękna. Widzę tu wiele osób starszych, które mają mniejsze możliwości dotarcia do filharmonii – chwalił Andrzej Grotek.
Zwieńczeniem koncertu był wspólny posiłek.
aa, fot as

Polecane

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

07-08-2020

Rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
75 – lecie Łodzi Filmowej

75 – lecie Łodzi Filmowej

06-08-2020

W tym roku mija 75 rocznica utworzenia powojennego przemysłu i...

Czytaj więcej
Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej
Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie...

Czytaj więcej
Konwent marszałków województw

Konwent marszałków województw

31-07-2020

W Lubniewicach (Lubuskie) trwa Konwent Marszałków Województw RP. Samorząd województwa...

Czytaj więcej
Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

30-07-2020

Po blisko dwóch latach zakończył się remont bloków operacyjnych oraz...

Czytaj więcej
Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

29-07-2020

Minister Środowiska przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka RP i...

Czytaj więcej
Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

27-07-2020

21. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zainaugurowana została w niedzielę...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl