Poznaliśmy "Świadków Historii". To już ósma edycja nagrody

czwartek, 18 sierpnia 2022

Nagroda "Świadek Historii" to wyróżnienie dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii narodu polskiego i wspierających IPN. Dziś (18 sierpnia) w Pałacu Herbsta w Łodzi odbyła się Gala VIII edycji Nagrody Honorowej ,,Świadek Historii”. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

- Nagroda przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny pielęgnują pamięć o polskim narodzie w XX wieku. Otrzymują ją również ci, którzy wspierają statutową misję Instytutu Pamięci Narodowej, który jest unikatową instytucja w skali nie tylko Polski, ale całej Europy oraz świata. Świadek w historii narodu, cywilizacji i kultur ma ogromną moc autorytetu –  powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN i przewodniczący Kapituły Nagrody.

Nagrodę ,,Świadka Historii” odebrali dziś red. Agata Ewa Zielińska, Wiesław Paluchowski, Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, Blanka Magdalena Hauke, red. Jarosław Warzecha oraz Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”.

 - Dzisiejsze działania budują i utrwalają tożsamość naszego regionu. Święty Jan Paweł II pisał o tym, że pamięć i tożsamość należy postrzegać bardzo podobnie. Z pamięci wynika tożsamość, która jest fundamentem naszej świadomości. Takie nagrody jak ,,Świadek Historii” dają nam dobry przykład do działania, wyznaczają kierunek, który należy kontynuować – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego   

W uroczystości wzięli także udział m.in.: Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty.

SYLWETKI LAUREATÓW:

Red. Agata Ewa Zielińska
Wieloletnia dziennikarka, publicystyka i reportażystka Polskiego Radia Łódź. Przez wiele lat pracy red. Agata Zielińska zajmuje się tematyką historyczną; jest autorką licznych audycji radiowych poświęconych najnowszej historii Polski m.in. Odkłamać przeszłość, Ostatni z rodu, Nieść chętną pomoc bliźnim, Rozmowy o historii; wielokrotnie współpracowała z łódzkim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej podczas tworzenia różnorakich form radiowych; dzięki jej pracy i determinacji możliwe jest odtworzenie szczegółów wielu wydarzeń sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet ponad stu lat.

 

Wiesław Paluchowski
Prezes Stowarzyszenia Pułku 37, zrzeszającego pasjonatów historii wojskowości i tradycji patriotycznej. Organizator jednego z największych w Polsce zlotów grup rekonstrukcyjnych, ze szczególnym podkreśleniem wojska II RP pod nazwą Odyseja Historyczna. Od lat zajmuje się pielęgnowaniem pamięci o tradycjach narodowych, dbałością o polskość oraz rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działa na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej poprzez organizację prelekcji dla dzieci i młodzieży w szkołach oraz aktywność kulturotwórczą, turystyczną, a także społeczną członków Stowarzyszenia. Zajmuje się również renowacją historycznego wyposażenia, uzbrojenia oraz sprawuje opiekę nad grobami poległych żołnierzy.

 

Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty
Stowarzyszenie prężnie działa od 1998 roku. Głównym jego zadaniem jest krzewienie wiedzy na temat historii i dziedzictwa narodowego, upamiętnianie wydarzeń historycznych m.in. poprzez organizację licznych ekspozycji plenerowych, młodzieżowych spotkań z historią, budowę szlaków turystycznych, rajdów plenerowych na miejscu bitew. Popularyzowanie historii, kultury i sztuki, a także krajoznawstwa, turystyki, strzelectwa i wojskowości.
Ponadto grupa bierze czynny udział w świętach państwowych oraz uroczystościach patriotycznych; publikuje materiały historyczne, organizuje wykłady i konkursy; wnioskuje o remonty obiektów historycznych oraz nadawanie honorowych obywatelstw zasłużonym ludziom. Przedstawiciele stowarzyszenia szerzą swoje działania poprzez upowszechnianie i podtrzymywanie postaw patriotycznych i tradycji oręża Polskiego; od wielu lat asystują w ostatniej drodze żołnierzom września i patriotom polskim. W 2008 r. Stowarzyszenie zostało wyróżnione Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2009 r. Medalem Pro Memoria.

 

Blanka Magdalena Hauke
Emerytowana nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej, gm. Zgierz. Autorka licznych monumentów historii regionu w obszarze edukacyjnym, wydawniczym oraz naukowym; inicjatorka i współzałożycielka Izby Pamięci Narodowej poświęconej losom dziewcząt polskich, więzionych w Dzierżąznej w filii niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi; odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym za zasługi w propagowaniu problematyki zbrodni hitlerowskich Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Red. Jarosław Warzecha
Wieloletni dziennikarz, który znaczną część swojej działalności poświęcił najnowszej historii Polski; konsekwentny orędownik prezentowania na antenie Radia tematów związanych z polskimi dążeniami niepodległościowymi; autor ponad 800 audycji emitowanych na antenie Polskiego Radia Łódź w cyklu Magazyn historyczny i Rozmowy o historii; autor publikacji Nie kracz Słowik, nie kracz z Andrzejem Słowikiem, liderem NSZZ „Solidarność” regionu łódzkiego; twórca historycznych słuchowisk radiowych m.in. Akcja N, Ostatni Rozkaz, Jest super, Co się stało na wybrzeżu.

 

Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”

Grupa pasjonatów działająca na polu historycznym, edukacyjnym, ekspozycyjnym, paramilitarnym i pro obronnym. Głównym celem Stowarzyszenia jest przywracanie pamięci o rodowodzie, dziejach i testamencie żołnierzy pułków Strzelców Kaniowskich. Odtwarzanie historycznego wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia żołnierzy II Rzeczypospolitej Polski. Dbałość o miejsca walk i pochówku żołnierzy. Pozyskiwanie relacji, wspomnień i przedmiotów świadczących o dziejach Strzelców Kaniowskich. Ponadto, od 2005 roku Stowarzyszenie jest współorganizatorem inscenizacji historycznej w Strońsku-Bieleniu oraz autorem licznych publikacji m.in. Historia żołnierskich kapliczek, Szary ich strój, Strzelcy Kaniowscy na Ziemi Zgierskiej 1918-39. Dodatkowym atutem jest rozwijanie aktywności naukowej, kulturotwórczej, turystycznej oraz społecznej wśród członków stowarzyszenia.

 

bg, mat. IPN

fot. Monika Markiewicz