Powstrzymać suszę – ogrody deszczowe

piątek, 5 sierpnia 2022

W ramach #WojewództwoŁódzkieOgrodemPolski, przez trzy miesiące, od lipca do września  2022 r.,  realizujemy projekt pn. „Powstrzymać suszę”. W 20 miejscach w Łódzkiem prowadzone są warsztaty dla mieszkańców m.in. o roślinach odpornych na suszę oraz o najskuteczniejszych sposobach zatrzymania wody opadowej w przyrodzie. Wspólnie ze specjalistami każdy uczestnik warsztatów tworzy ogród deszczowy w donicach. Powstają one na ogólnodostępnym terenie, zlokalizowanym przy budynkach użyteczności publicznej. Jest to pomysł, który ma pokazać mieszkańcom regionu, jak można zapobiegać skutkom suszy w środowisku.

Ogród deszczowy to instalacja tworzona, aby zatrzymywać wodę w miejscu opadu. Ogród zbiera wodę z dachu, pozwala ją gromadzić i bezpiecznie wykorzystywać, przy okazji pozytywnie wpływając na estetykę i mikroklimat otoczenia. Kompozycja wymaga podlewania jedynie w okresach długotrwałej suszy.

Zakładając ogród deszczowy pomagamy zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom, przyczyniamy się do efektywnego wykorzystywania wody i jej oszczędzania oraz zwiększenia poziomu wód gruntowych. Ponadto, ogrody deszczowe zwiększają wilgotność powietrza, zmniejszają ilość zanieczyszczeń i podnoszą bioróżnorodność okolicy.

Aby dowiedzieć się więcej o ogrodach deszczowych m.in. jak je założyć i pielęgnować – zapraszamy na nasze najbliższe warsztaty, które odbędą się:

  • 9 sierpnia, o godz.10:00 w Szadku w Szkole Podstawowej przy ul. Prusinowskiej 4,
  • 11 sierpnia, o godz.10:00  w Kamieńsku w Szkole Podstawowa przy ul. Sportowej 8.

    bg