Posłowie obradowali w Łódzkiem

poniedziałek, 23 maja 2022

Parlamentarzyści z Podkomisji Stałej do spraw Wykorzystania Środków z Unii Europejskiej z dużym uznaniem przyglądali się wykorzystaniu pieniędzy unijnych w województwie łódzkim. Obradowali w poniedziałek w Łodzi.

Posłów, którzy monitorują wykorzystanie środków europejskich w regionach, zaprosił do naszego województwa zasiadający w komisji Piotr Polak.

– Chcę zaprezentować najciekawsze inwestycje Łódzkiego oraz sposoby wsparcia przedsiębiorców w naszym regionie – mówił poseł Piotr Polak. – Pokażemy Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Uniejów i Tum, największe inwestycje zrealizowane przy współudziale pieniędzy unijnych, ale też wsparte przedsiębiorstwa przetwórcze z Błaszek, Wieruszowa czy Dmosina.

Posiedzenie poprowadził przewodniczący Kazimierz Gołojuch, który podkreślił, że komisja stanowi forum rozmów o funduszach pomiędzy posłami, przedstawicielami rządu i samorządów.

- Obradujemy w terenie, tam, gdzie inwestycje faktycznie są realizowane. Rozmawiamy również o problemach z ich realizacją – informował poseł z Łańcuta.

Sytuację Łódzkiego przedstawił parlamentarzystom wicemarszałek Piotr Adamczyk. Przedstawiciel zarządu województwa podkreślił, że oprócz potężnych inwestycji, jak budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej czy odbudowa linii tramwajowych, bardzo ważne dla regionu były inwestycje w tworzenie żłobków i przedszkoli.

– To wsparcie przekładające się na możliwość powrotu rodziców na rynek pracy - zaznaczał. Wśród ważnych inwestycji wicemarszałek Adamczyk wymienił też dotacje dla Centrum Przetwórstwa Produkcji Ogrodniczej w Skierniewicach czy tworzenie boisk i sal gimnastycznych przy szkołach dzięki współpracy z ministerstwem funduszy unijnych.

Wicemarszałek zaznaczył wysoki procent wykorzystania pieniędzy unijnych z mijającej perspektywy finansowej oraz zaawansowanie województwa w przygotowanie do realizacji nowej.

Potwierdzał to obecny na obradach Piotr Zygadło, dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Łódzkie zakontraktowało 95 procent środków unijnych. Teraz odbywa się w zasadzie zarządzanie oszczędnościami – mówił. Beneficjentów środków unijnych z Łódzkiego chwalił również za wykorzystywanie pieniędzy pochodzących z programów krajowych. Są to programy, w których konkursy o dotacje odbywają się na szczeblu centralnym, w ministerstwach, a nie w regionach.

– Łódzkie jest pod tym względem ewenementem, bo wykorzystano tutaj tyle samo pieniędzy z programów krajowych, co z regionalnych, po ok. 11 mld zł - dodał przedstawiciel ministerstwa. Dyrektor Piotr Zygadło pogratulował również Łódzkiemu niemal pewnej pozycji na liście województw objętych Planem Sprawiedliwej Transformacji.

Po posiedzeniu w sali obrad Urzędu Marszałkowskiego posłowie pojechali w teren. Pierwszą stacją było Zaplecze Techniczne ŁKA przy ul. Lawinowej w Łodzi.

jg/fot. Adam Staśkiewicz