Porozmawiali w powiecie łaskim

czwartek, 7 września 2023

Prawie 800 tys. zł trafiło w tym roku do sołectw, zaś prawie 250 tys. zł do strażaków ochotników z powiatu łaskiego. To rekordowe sumy. Dla porównania: w 2018 roku była to kwota niespełna 120 tys. Dzisiaj z mieszkańcami powiatu łaskiego spotkał się Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Rozmawiał o dotacjach, współpracy i planach na przyszłość. W rozmowach brali udział także Dorota Więckowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Piotr Polak, poseł PiS.

- My docieramy do takich miejscowości, jak wasza. Do wsi, miasteczek, średnich miast, większych. Do wszystkich. Staramy się być wszędzie tam, gdzie żyjecie, pracujecie, odpoczywacie- mówił marszałek Grzegorz Schreiber. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości też docenia wasze zaangażowanie, czego dowodem jest m.in. dodatek do emerytury dla sołtysów i dla strażaków. To także modernizacje dróg, poprawa komunikacji, remonty szkół i budowa boisk. Bo rząd i samorząd województwa tworzą możliwości i przestrzeń do podejmowania działań i inicjatyw służących rozwojowi lokalnych społeczności.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Mieszkańcy województwa znają już dobrze i cenią tę realizowaną od lat formę spotkań, w której to Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego jest bliżej mieszkańców i ich spraw.

Mieszkańcy regionu mogą opowiedzieć o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Spotkania to okazja do rozmów o formach wsparcia dla sołectw, gmin i strażaków. To czas na dyskusję i pytania. W Łasku dyskutowano przede wszystkim o remontach dróg, budowie świetlic, chodników i ścieżek rowerowych.

- Za naszej kadencji wyremontowanych zostało 350 kilometrów dróg wojewódzkich. Nasi poprzednicy wyremontowali zaledwie 115 kilometrów – podkreślał Mirosław Kukliński, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. I zapowiadał kolejne remonty.

Mieszkańcy Łasku pytali także o pomoc w razie wystąpienia klęsk żywiołowych. Na ich obawy odpowiedział Mateusz Barwaśny, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia „PomagaMy”.

- Zachęcam samorządy do dołączenia do naszego stowarzyszenia. Inicjatorem jego powstania jest marszałek Grzegorz Schreiber. Stowarzyszenie pomaga samorządom w trybie pilnym w przypadku klęsk spowodowanych m.in. wichurami – mówił prezes Barwaśny.

Stałym punktem wizyt marszałka w powiatach jest wręczanie symbolicznych czeków z programów „Sołectwo na Plus”, „Infrastruktura sołecka na plus” oraz grantów na doposażenie sprzętowe i modernizację remiz strażackich.

Spotkaniu, jak zawsze, towarzyszył piknik. Nie zabrakło bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mogli m.in. pobawić się na dmuchańcach,  wziąć udział w zawodach sportowych i spróbować swoich sił na laserowej strzelnicy. Dla rodzin był poczęstunek z grilla i słodkie przekąski.

 

AK/ fot. Tomasz Grala