Porozmawiajmy w Łódzkiem w Łowiczu

środa, 23 czerwca 2021

W środę, 23 czerwca w Łowiczu rozpoczął się cykl spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber z grupą ekspertów będzie odwiedzał kolejne powiaty z informacją o Strategii Województwa Łódzkiego , a także ofercie Urzędu Marszałkowskiego dla mieszkańców, samorządów i organizacji pozarządowych.

Spotkania zostały wznowione po przerwie wymuszonej koronawirusem, co podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Grzegorz Schreiber witając się ze wszystkimi przybyłymi na spotkanie.

- Cieszę się bardzo, że mogę znów spotkać się z Państwem nie za pośrednictwem kamerek, komputerów, ale bezpośrednio – i dodatkowo, że mogę się spotkać z Wami tu, na Waszym terenie. Wracamy do rozpoczętego w zeszłym roku cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, który musieliśmy przerwać ze względu na konieczność zaostrzenia reżimów sanitarnych – przywitał wszystkich zebranych marszałek  Schreiber.  

Porozmawiajmy w Łódzkiem, to cykl w ramach którego mieszkańcy województwa łódzkiego i samorządowcy będą mieli okazję zapoznać się z bardzo ważnym dokumentem, jakim jest  Strategia Województwa Łódzkiego.

Przyjęcie Strategii poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Do dyskusji na temat wizji rozwoju województwa marszałek zaprosił mieszkańców całego regionu: samorządowców wszystkich opcji, ekspertów do spraw rozwoju regionalnego, przedsiębiorców, społeczników z organizacji pozarządowych. Każdy region województwa łódzkiego ma swoje miejsce w tym dokumencie.

Powiat łowicki w całości został zakwalifikowany do Obszaru Strategicznej Interwencji „Zielonej Gospodarki”. Miasta i gminy położone w tym obszarze, ze względu na swój potencjał są więc szczególnie predystynowane do rozwoju i wzmacniania  rolnictwa, a także rozwoju  turystyki.  

- Istotne będą więc tu działania związane z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, w tym m.in. właściwym doborem upraw dostosowanych do warunków. Zwiększanie opłacalności produkcji rolnej, wprowadzanie nowych technologii i innowacji, rozwijanie współpracy rolników między sobą i branżą przetwórstwa, rozwój rynków lokalnych i targowisk, które dają rolnikom bezpośrednią i najbardziej opłacalną drogę zbytu, które skracają drogę „od pola do stołu”.

Dla powiatu łowickiego istotnym wyzwaniem jest wysokie zagrożenie występowaniem suszy oraz innych ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych. Biorąc pod uwagę rolniczy charakter powiatu jest to temat szczególnie istotny i ważne są tu wszystkie działania, które będą podejmowane w celu przeciwdziałania skutkom suszy i zmniejszania niedoborów wody - w tym poprawę zdolności retencyjnych .

- Szczególnie ważne stają się też nasze działania zmierzające do poszerzenia i wzbogacenia terenów zielonych , zalesienia – mówił marszałek w Łowiczu.  

Porozmawiajmy w Łódzkiem to cykl w ramach którego również dyrektorzy urzędu, przedstawiciele instytucji podległych Samorządowi Województwa przybliżają m.in. aktualne i planowane konkursy unijne, realizowane programy wsparcia, możliwość pozyskania grantów.

Na spotkaniu marszałek chwalił samorządowców z powiatu łowickiego za aktywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację swoich inwestycji. – Ten powiat, gminy z terenu powiatu łaskiego są w ostatnim okresie dobrymi beneficjentami środków czy to z Unii Europejskiej, które przepływają przez Urząd Marszałkowski, czy z samego urzędu – zaznaczył Grzegorz Schreiber.

Na zakończenie spotkania w Starostwie Powiatowym w Łowiczu Marszałek Grzegorz Schreiber wręczył pierwsze symboliczne czeki na renowacje zabytków sześciu beneficjentom z powiatu łowickiego.
W pierwszym tegorocznym naborze pula środków na przywrócenie świetności obiektom zabytkowym to 5 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa łódzkiego. O wsparcie mógł ubiegać się każdy, kto posiada zabytek wpisany do rejestru zabytków w województwie łódzkim. Maksymalna kwota, o którą można było się starać, to 100 tys. złotych.

Przy okazji spotkania w Łowiczu, marszałek Grzegorz Schreiber bierze udział w pikniku rodzinnym Lato z Funduszami Europejskimi w Zdunach.


bg/ zdjęcia: Piotr Wajman

Media