DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 10 wrzesień 2020 14:24

Porozmawiajmy w Łódzkiem

W czwartek, 10 września w Łasku zainaugurowany został cykl spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Przez najbliższe miesiące marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber będzie odwiedzał z grupą ekspertów kolejne powiaty z informacją o ofercie Urzędu Marszałkowskiego dla mieszkańców, samorządów i organizacji pozarządowych.

- Jest to nasza nowa propozycja. Oferta spotkań w pierwszej kolejności z mieszkańcami ale oczywiście też z samorządami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz z urzędnikami, bo oni też stanowią o tym co dzieje się w gminach i powiatach. Chcemy dotrzeć do wszystkich przyjeżdżając do poszczególnych miast i powiatów tak, aby móc przedstawić naszą propozycję, żebyśmy mogli porozmawiać o tym, co robimy w Urzędzie Marszałkowskim, o naszych projektach, konkursach i różnego rodzaju naborach, które będą się odbywały – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

W trakcie spotkań swoje prezentacje przedstawiają dyrektorzy Urzędu, przedstawiciele instytucji podległych Samorządowi Województwa. Przybliżają m.in. aktualne i planowane konkursy unijne, realizowane programy wsparcia, możliwość pozyskania grantów. Podnoszone są także tematy dotyczące kierunków rozwoju regionu.

- Moment, w którym dzisiaj się znajdujemy, jest szczególnie ważny dla województwa łódzkiego i w ogóle dla całej Polski, ponieważ jest to moment, kiedy przygotowujemy się do nowej unijnej perspektywy finansowej. To jest ta chwila, kiedy będą się ważyły losy środków dla naszego kraju, w tym dla województwa łódzkiego oraz takich powiatów jak powiat łaski i dla gmin tego powiatu – dodał marszałek. Grzegorz Schreiber zwrócił też uwagę, że nowa perspektywa finansowa w Unii to również konieczność stworzenia Strategii Województwa Łódzkiego, która jest w fazie końcowego opracowywania. Odbyły się już konsultacje społeczne, w ramach których spłynęły uwagi z regionu. – Teraz jest czas na ich konsumpcję – mówił w Łasku.

Na pierwszym spotkaniu marszałek chwalił samorządowców z powiatu łaskiego za aktywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację swoich inwestycji. – Ten powiat, gminy z terenu powiatu łaskiego są w ostatnim okresie dobrymi beneficjentami środków czy to z Unii Europejskiej, które przepływają przez Urząd Marszałkowski, czy z samego urzędu – zaznaczył Grzegorz Schreiber. Wśród najważniejszych wymienił:

- 21 grantów sołeckich na projekty realizowane w sołectwach powiatu łaskiego opiewające na kwotę 200 tys. zł;

- wsparcie 11 inwestycji budowy i przebudowy dróg dojazdowych do pól kwotą 1,5 mln zł;

- 5 inwestycji poprawiających bazę sportową za ponad 400 tys. zł;

- projekty edukacyjne, w tym tworzenie nowych miejsc w przedszkolach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: 5 inwestycji za blisko 4 mln zł;

- budowę sieci wodociągowej i kanalizacji – 2 projekty za ponad 2 mln zł;

- realizację 3 projektów odnowy zabytków wsparta kwotą 150 tys. zł;

- termomodernizację ośrodka zdrowia w Widawie - 1 mln 115 tys. zł.

Marszałek przypomniał również, że na terenie powiatu łaskiego realizowana jest największa inwestycja drogowa z pieniędzy samorządu województwa - droga wojewódzka nr 473. Aktualnie w realizacji jest 13-kilometrowy odcinek, a kosz inwestycji to 83 mln zł. Projektowanych jest kolejnych 8 km dróg za blisko 60 mln zł.

W ostatnich dniach rozstrzygnięte zostały też kolejne konkursy na realizację zadań sportowych dla dzieci i młodzieży i tutaj beneficjenci znów pochodzą z terenu powiatu łaskiego. Trzy projekty zostały wsparte kwotami po 10 tys. na zajęcia siatkówki oraz piłki nożnej. I najświeższa sprawa to 50 tys. zł ze środków unijnych dla Domu Pomocy Społecznej prowadzonego na terenie powiatu przez Fundację Brata Alberta.

W trakcie spotkania w Łasku padło wiele pytań, rozwianych zostało wiele wątpliwości. - Chciałbym dotrzeć do każdego powiatu województwa łódzkiego, żeby móc tę dyskusję z mieszkańcami odbyć. Chciałbym, żeby Urząd Marszałkowski był w każdym powiecie naszego województwa – mówił marszałek Schreiber.

Jak zaznaczył Gabriel Szkudlarek, burmistrz Łasku, cześć ważnych dla miasta i gminy inwestycji, o które lokalne władze zabiegały od wielu lat, udało się zrealizować dopiero we współpracy z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem.

- Dziękujemy za  inaugurację cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem” właśnie w Łasku – mówił z kolei Piotr Wołosz, starosta łaski. – To kolejny raz pokazuje, że władze wojewódzkie otwarte są na cały region i że nie skupiają się tylko na Łodzi.

Przy okazji spotkania w Łasku, marszałek Grzegorz Schreiber obejrzał ostatnio zrealizowane tam inwestycje. Pierwszą z nich była zajezdna Miejskiego Zakładu Komunikacji, gdzie parkuje 14  nowych niskoemisyjnych autobusów zakupionych w ramach projektu „Modernizacja transportu publicznego” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Z kolei w podłaskich Teodorach, na skrzyżowaniu remontowanej drogi wojewódzkiej nr 473 z drogą prowadzącą do lotniska 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, marszałek wysłuchał sugestii łaskich samorządowców oraz dowódcy bazy dotyczących zbliżającej się przebudowy tego skrzyżowania.

AA, DK, JG/fot. Piotr Wajman

Polecane

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem – powiat pabianicki

30-09-2020

Sprawy związane z komunikacją dominowały podczas kolejnego spotkania marszałka Grzegorza...

Czytaj więcej
Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

Nowy termin konkursu na kapitał obrotowy

29-09-2020

Od 6 października przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, których firmy ucierpiały...

Czytaj więcej
Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

Konkurs „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” rozstrzygnięty

28-09-2020

Adam Chojnacki z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Mroczkowie Gościnnym...

Czytaj więcej
Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Za nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich

27-09-2020

Wirtualne spotkania z beneficjentami, koncerty, konkursy z nagrodami, webinaria, warsztaty...

Czytaj więcej
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

27-09-2020

Dlaczego tu jesteśmy? Ponieważ składamy przede wszystkim hołd, hołd pamięci...

Czytaj więcej
Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

26-09-2020

Koncerty, warsztaty, konkursy i wirtualne wycieczki po regionie łódzkim. To...

Czytaj więcej
Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

Jubileusz Grupy Obrzędowo Śpiewaczej "Raduczanie"

25-09-2020

Grupa Obrzędowo-Śpiewacza z Raduczyc (gmina Osjaków) obchodziła  5 lecie. Z...

Czytaj więcej
Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

25-09-2020

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z gminy Głowno odwiedziły...

Czytaj więcej
Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

Spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

24-09-2020

W czwartek (24 września) w Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl