Podróż w czasie, w Łódzkiem

czwartek, 25 stycznia 2018
Rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarnieckiego ze Szwedami pod Strzemeszną w 1656, to jeden z projektów, który znalazł się w Budżecie Obywatelskim Samorządu Województwa Łódzkiego (BOWŁ) na 2018 r. Wczoraj autor projektu wraz z trzema innymi pomysłodawcami projektów, które pomyślnie przeszły głosowanie otrzymali z rąk wicemarszałka Dariusza Klimczaka certyfikaty BOWŁ. Uroczystość odbyła się w budynku starostwa powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.
- Gratuluję wszystkim pomysłodawcom i z niecierpliwością czekam na efekty zaproponowanych przedsięwzięć w ramach naszego budżetu. Już w tej chwili zarząd województwa pracuje nad budżetem przyszłorocznym i nieoficjalnie mogę potwierdzić, że kwota, którą zamierzamy na niego przeznaczyć będzie większa od tegorocznych 5 mln zł. Cieszę się z tego, bo widać, że warto inwestować w kreatywność mieszkańców naszego regionu – powiedział wicemarszałek Dariusz Klimczak.
Mało znany epizod z najazdu szwedzkiego na Polskę (pomysł Pana Dominika Kępy) ukaże jego mniej znane oblicze. Będzie to swoista podróż w czasie do XVII w. Oprócz inscenizacji bitwy, w tym m.in. pokazu musztry i żonglerki chorągwiami, wydarzenie wzbogacone zostanie o szereg innych atrakcji. Oprócz zespołu muzyki dawnej oraz tańców dworskich w przygotowanych obozowiskach będzie można skosztować potraw, które były podstawą kuchni XVII w.
Kolejnym z certyfikowanych wczoraj pomysłów „Wywalcz swoje marzenia” (autor: Barbara Kuba) to projekt propagujący sportowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży z naszego regionu. Projekt pn. „A czemu nie w Łódzkie? - turystyka i sport dla każdego” (Autor: Katarzyna Łuczyńska) skierowany jest do mieszkańców terenów wiejskich województwa łódzkiego, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i mają ograniczony dostęp do regionalnych atrakcji turystycznych. Istotą projektu „Bezpiecznie nad wodą” (Autor: Bernard Motylewski) są zajęcia edukacyjne i szkoleniowe przeznaczonego dla dzieci i młodzieży, kształtujące właściwe zachowania w wodzie. Zajęcia zostaną przeprowadzone w przedszkolach, na pływalniach, nad zbiornikami wodnymi oraz na kąpieliskach.
GS