OSP w Kurowicach świętuje 100-lecie

niedziela, 7 lipca 2024

Dzisiaj, w niedzielę 7 lipca, strażacy z Kurowic (gm. Brójce) mają swoje wielkie święto. Jednostka OSP obchodzi 100. urodziny, a uroczystości zostały połączone z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Życzenia druhom złożyła marszałek Joanna Skrzydlewska.

Jubileusz rozpoczął się od mszy świętej w kościele pw. NSJ w Kurowicach. Później uczestnicy, prowadzeni przez Orkiestrę Dęto OSP w Kurowicach i strażackie poczty sztandarowe, przemaszerowali na plac pod remizę. Tam rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Strażakom za ich służbę i zaangażowanie na rzecz mieszkańców dziękowali marszałek Joanna Skrzydlewska i Piotr Bors, wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

- Zasługujecie na wyjątkowe słowa uznania, wsparcia i podkreślenia tego, co na co dzień robicie. Często dla kolejnych pokoleń jesteście drogowskazem i bądźcie nim nadal, pokazując jak ważna jest społeczna aktywność – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska. – Gmina Brójce ma szczególne miejsce w moim sercu i to zaszczyt, że mogę być dziś z Wami. Tak jak Wy czuwacie nad naszym bezpieczeństwem, tak niech Święty Florian ochrania Was i zapewnia szczęśliwy powrót z każdej akcji.

OSP w Kurowicach, licząca dziś 53 członków, została powołana podczas zebrania sołeckiego w 1924 roku. Mieszkańcy potrzebowali ochrony przed licznymi pożarami. Jeszcze w tym samym roku jednostka miała swoją pompę i beczkowóz. Cztery lata później druhowie mieli także, co prawda drewnianą, ale własną strażnicę oraz sztandar, który w czasie okupacji zarekwirowali Niemcy.

Obecna remiza wraz ze świetlicą została wybudowana pod koniec lat 60. XX wieku. Stanęła na działce przekazanej przez mieszkańców wsi. Strażacy dostali też samochód pożarniczy marki Żuk.

W 1974 roku, z okazji 50. rocznicy powstania, mieszkańcy Kurowic, w dowód wdzięczności ufundowali swoim strażakom nowy sztandar. Kolejny OSP dostała dekadę temu, z okazji 90. rocznicy istnienia. Jednostka cały czas rozwijała się – strażacy obok Żuka mieli też gaśniczego Stara, a potem Jelcza, a w 1996 roku weszli do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Najnowsze nabytki to drabina mechaniczna SD 30 marki Metz na podwoziu MANA i średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/16 na podwoziu Volvo FL 280. Dziś zostały uroczyście poświęcone.

Okrągły jubileusz druhów z Kurowic został połączony z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Z tej okazji zasłużeni strażacy otrzymali odznaki i medale. Te ostatnie, Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza odebrali dh. Dariusz Szewc i dh. Leszek Banach.

Święto strażaków było oczywiście okazją do zabawy dla wszystkich mieszkańców gminy Brójce – po części oficjalnej w Kurowicach rozpoczął się piknik z wieloma atrakcjami dla dzieci.

kw/fot. Piotr Wajman