Odznaczenia na inaugurację

czwartek, 3 października 2019
Sezon kulturalny 2019/2020 w województwie łódzkim został uroczyście zainaugurowany w nowoczesnym gmachu Mediateki w Piotrkowie. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
 
I to właśnie wicemarszałek Zbigniew Ziemba symbolicznie otworzył nowy rok kulturalny. Przypomniał, że samorząd województwa jest ważnym mecenasem w obszarze kultury. Zaznaczył działania Zarządu, takie jak stypendia artystyczne czy fundowanie nagród dla laureatów konkursów artystycznych. Wspomniał również o ważnych inwestycjach infrastrukturalnych, w tym potężnym remoncie, jaki przechodzi Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i corocznym wsparciu zabytków na terenie regionu. Zwrócił także uwagę, na inwestycje realizowane z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego i zachęcił do dalszych inicjatyw w tym kierunku.
 
Uroczystość była okazją do odznaczenia artystów, animatorów i pracowników instytucji kultury z województwa łódzkiego, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury naszego regionu. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” na wniosek marszałka województwa przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymało je 13 osób:
- Piotr Chabrzyk, Barbara Chlebowska i Waldemar Stasiak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi;
- Alicja Legucka, Magdalena Radzicka, Ireneusz Szymarek, Bogumiła Terzyjska i Monika Wesołowska z Muzeum Sztuki w Łodzi;
- Marek Medyński i Ewelina Zawiślak z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
- a także: fotograf Jacek Kusiński, dyrektor Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice Małgorzata Gadecka oraz historyk sztuki i filozof Tomasz Załuski organizujący warsztaty aktywizujące przez sztukę dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym.
 
Wicemarszałek Zbigniew Ziemba wręczył też Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego. „W uznaniu zasług w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury” wyróżnieni zostali:
dr hab. Mariola Antczak – wykładowca i pracownik naukowy w Katedrze Informatologii i Bibliologii na Wydziale Filologicznym UŁ,
Kazimiera Balcerzak – twórczyni ludowa z regionu sieradzkiego,
Halina Benderz – artystka ludowa,
Józef Bogusławski – rzeźbiarz ludowy z Ziemi Sieradzkiej,
Marek Doleciński – organizator wielu koncertów jazzowych i imprez kulturalnych,
prof. dr hab. Ryszard Grygiel – od 1991 r. dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi,
Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek,
ks. Józef Łągwa - jezuita związany z Parafią Najświętszego Imienia Jezusa
w Łodzi, organizator festiwalu „Słowo i Muzyka u Jezuitów”,
Krzysztof Marciniak – śpiewak solista oraz zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi,
Wojciech Nagórski – rzeźbiarz i malarz,
Monika Saktura – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe,
Bogdan Sroczyński – nauczyciel, założyciel wielu zespołów ludowych,
Zbigniew Stań – założyciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich,
Grażyna Szafińska – organizatorka licznych konkursów i przeglądów artystycznych,
Mariusz Świątczak – artysta malarz,
Elżbieta Świderek – rzeźbiarka ludowa,
Alicja Woźniak – długoletnia pracownica Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, opiekun Działu Strojów Ludowych i Tkanin.
Ponadto uhonorowano kapele ludowe: z Orzku, „Lututowianie”, Krośniewiacy, Kapelę Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Poddębice, a także zespoły pieśni i tańca: „Blichowiacy”, „Bychlewianka”, „Zduńskowolanie” oraz zespół śpiewacze: z Boguszyc, Czeremcha, „Jezioranki”,  z Mroczek Małych, Gold i Piotrkowską Fundację Talentów.
 
Zwieńczeniem uroczystości był koncert APERTUS QUARTET z gościnnym udziałem artystów Teatru Wielkiego w Łodzi: Aleksandry Borkiewicz (sopran) oraz Roberta Ulatowskiego (bas). Artyści wykonali utwory z autorskiego projektu „Evergreens kameralnie”.
jg/fot. as