Odwracamy grawitację w Dubaju

piątek, 29 października 2021

Na EXPO w Dubaju będziemy kusić nowoczesnymi strojami opartymi na tradycji i tradycyjnymi potrawami przygotowanymi w nowej technologii. A wszystko to w aranżacji odwróconej grawitacji. Brzmi fantastycznie? Musi, bo na Wystawie Światowej trzeba wyprzedzać czas.

Czerwone stroje wolontariuszy obsługujących nasze stoisko nocą będą mienić się srebrnymi wzorami, które zostały wycięte laserem. W czwartek (29 października) na konferencji prasowej w Łódzkim Domu Kultury zostały one zaprezentowane, a ich projektantka – Barbara Florczyk, studentka Politechniki Łódzkiej i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - została wyróżniona przez Zarząd Województwa Łódzkiego, a nagrodę wręczył wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Laureatka wygrała konkurs na projekt strojów dla osób obsługujących Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020. Projektowaniem ubrań zajmuje się od czterech lat.

– Łącząc tradycję z nowoczesnością, chciałam uniknąć sztampy. Dlatego inspirowałam się wycinankami łowickimi, ale nie kopiowałam ich jeden do jednego. Połączyłam je też z nowymi technologiami – opowiada.

Wykorzystując nowoczesne technologie, Barbara Florczyk zaprojektowała stroje tak, że po zmierzchu wzór zyskuje srebrny odblask.

Tak ubrani wolontariusze będą oprowadzać gości EXPO także po stoisku województwa łódzkiego - również zaprojektowanego przez studentki PŁ. Agnieszka Nowacka i Martyna Piech zaaranżowały stoisko, które ma działać na wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem, a wszystko zostanie odwrócone „do góry nogami”.

– Z sufitu będą zwisać rośliny, a chodzić będziemy po niebie – zapowiadają młode laureatki konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. - Stoisko będzie podzielone na trzy strefy: tradycji i kultury, przedsiębiorców oraz strefę immersji, żeby poczuć klimat województwa łódzkiego.

- Nasz region posiada ogromny potencjał, a obecnością na EXPO chcemy wzmocnić pozytywny wizerunek na arenie międzynarodowej – mówi wicemarszałek Piotr Adamczyk. - EXPO to miejsce nawiązywania kontaktów biznesowych i relacji handlowych. Mam nadzieję, że dzięki organizowanej przez nas misji będziemy wzrastać gospodarczo w następnych tygodniach, miesiącach czy latach.

Te nadzieje mogą się szybko ziścić. Beata Kowalska-Wajnkaim z Dermokliniki, która była z pierwszą misją gospodarczą Województwa Łódzkiego na EXPO, jest pod dużym wrażeniem nawiązanych kontaktów biznesowych. – Najcenniejsze były spotkania B2B. Już chwilę po nich dostawaliśmy sms-y i maile z propozycjami współpracy. Myślę, że każda firma wywiozła z tej misji coś dla siebie – mówi pani Beata.

Dubaj, największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest gospodarzem Wystawy Światowej EXPO 2020, która rozpoczęła się 1 października i potrwa do 30 marca 2022 r. Organizatorzy liczą, że w tym czasie imprezę odwiedzi nawet 18 mln gości.

W Pawilonie Polski zaprezentuje się większość regionów. Nasz region będzie miał swój czas między 6 a 10 listopada. Hasłem tych dni będzie: „Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją”. Wystawie ma towarzyszyć promocja najwyższej jakości regionalnych produktów spożywczych z Łódzkiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych z udziałem artystów ludowych z regionu, którzy również jadą do Dubaju, a także bogaty program artystyczny z udziałem artystów Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Łódzkiej.

jg/fot. aa