O niepodległości śpiewająco

piątek, 10 listopada 2023

Już dziś rozpoczęliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. I to śpiewająco, bo od koncertu „Muzyczne Drogi do Niepodległości - Patriotyczne śpiewanie w Łódzkiem”. Pieśni i piosenki tematyczne gromko zabrzmiały w Sali Kolumnowej Teatru Wielkiego w Łodzi. Druga część koncertu zaplanowana jest jutro (w sobotę) o godz. 13 w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie. Do wspólnego śpiewania gorąco zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

W klimat pieśni patriotycznych zebranych wprowadzili profesjonalni muzycy z Teatru Muzycznego w Łodzi. Po chwili wszyscy zebrani na widowni sięgnęli po przygotowane na tę okoliczność śpiewniki i zachęcani przez Stanisława Świerkockiego ze Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego – jednego z organizatorów koncertu – gromko śpiewali znane piosenki mające „niepodległościową” historię, m.in. Marsza, marsz Polonia, czy Marsz strzelców.

Śpiewanie zorganizowane w Teatrze Wielkim przez Łódzki Dom Kultury było wstępem do uroczystości związanych ze Świętem 11 Listopada. Główne obchody wojewódzkie upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości z udziałem marszałka Grzegorza Schreibera odbędą się w sobotę w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej. Msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez kardynała Grzegorza Rysia rozpocznie się o godz. 10. Przed nią delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Po mszy nastąpi zmiana warty przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Zaśpiewamy hymn, a następnie zaprezentują się w defiladzie kompanie honorowe wojska i innych służb mundurowych.

Spod archikatedry wyruszy marsz „Solidarności” z udziałem wicemarszałka Piotra Adamczyka pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Łódzkim Domu Kultury, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości będą miały też miejsce w innych miastach województwa.

Tego dnia, po zmroku, czyli ok. godz. 16, budynek Urzędu Marszałkowskiego przy al. Piłsudskiego 8 w Łodzi zostanie podświetlony w barwy biało-czerwone. Iluminację będzie można oglądać do godz. 21.

Wyjątkowo zapowiada się sobotni koncert w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W programie m.in. Suita Polska ukraińskiego kompozytora Borysa Latoszyńskiego i Preludium symfoniczne „Polonia” Brytyjczyka Edwarda Elgara. Początek o godz. 19. Bilety w promocyjnej cenie 11 zł.

jg/Piotr Wajman