facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Nowoczesny 80-latek

24.09.2017
Szpital im. WAM w Łodzi ma 80 lat. Podczas uroczystości jubileuszowej na jego dziedzińcu odsłonięty został Pomnik Katyński. W uroczystościach Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentowali: wicemarszałek Artur Bagieński i Jolanta Zięba Gzik.
 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów – bo taka jest obecna oficjalna nazwa placówki – został zbudowany w 1937 roku i od początku odznaczał się dużą nowoczesnością. Już wtedy wyposażono go m.in. w centralną instalację klimatyzacyjną. Nazwany IV Szpitalem Okręgowym był największą tego typu palcówką w Polsce i drugą w Europie.
W czasie wojny szpital służył najpierw armii niemieckiej, a następnie – jako szpital ewakuacyjny dla jednostek frontowych – armii radzieckiej. W czerwcu 1945 roku został przejęty przez Wojsko Polskie i przyjął nazwę Szpitala Klinicznego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego Polskiej Armii. W roku 1958 została powołana do życia Wojskowa Akademia Medyczna, w związku z czym Szpital przeszedł kolejną reorganizację, tym razem otrzymując nazwę I Centralnego Szpitala Klinicznego WAM, a oddziały szpitalne uzyskały status klinik.
W 2002 roku na mocy Ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego szpital został włączony w strukturę nowotworzonego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i funkcjonował pod nazwą Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej. W 2006 roku powołany został Centralny Szpital Weteranów, jedyna w Polsce tego typu placówka służby zdrowia. Po połączeniu szpitala im. WAM ze szpitalem im. gen. Szareckiego, przyjął on nazwę Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów i tak jest do dziś.
Szpital chwali się, że jest najnowocześniejszą publiczną placówką służby zdrowia w regionie i kraju. Pod względem liczby wdrażanych innowacyjnych zabiegów, przeprowadzanych na najwyższym światowym poziomie, Szpital im. WAM też jest wiodącym ośrodkiem w regionie. Inwestuje się w nim w najnowszą wiedzę technologiczną, dzięki której możliwe jest wdrażanie na bieżąco nowatorskich zabiegów, wśród nich: indywidualnej rekonstrukcji oczodołu przy wykorzystaniu drukarki 3D, rekonstrukcji twarzy czy wykorzystanie techniki 3D do przygotowania  implantów stomatologicznych.
 
Gratulacje z okazji jubileuszu szpitala odbierał jego dyrektor – dr Wiesław Chudzik. W imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego składali je wicemarszałek Artur Bagieński i Jolanta Zięba Gzik.
Podczas uroczystości, na dziedzińcu szpitala odsłonięty został Pomnik Katyński upamiętniający 79 osób – lekarzy i pracowników szpitala pomordowanych w Katyniu i Charkowie przez NKWD. Potem odebrana została defilada.
jg

Polecane

Nasze Dobre Łódzkie 2017

16-12-2017

Wczoraj w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława...

Czytaj więcej

Konwent na sportowo

15-12-2017

W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” drugi dzień...

Czytaj więcej

Marszałkowie dyskutują o ordynacji

14-12-2017

W Spale odbywa się trzecie posiedzenie Konwentu Marszalków Województw RP...

Czytaj więcej

Kulinarny Kalejdoskop Filmowy

11-12-2017

Czterej Pancerni i pies, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Katyń...

Czytaj więcej

Gwiazdka Radia Łódź i Przyjaciół

10-12-2017

Marszałek województwa łodzkiego Witold Stępień był honorowym patronem, zorganizowanej w...

Czytaj więcej

7,5 mln zł na remont szpitala w Zgierzu

08-12-2017

Za niecałe pół roku Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Neonatologiczny oraz Zespół...

Czytaj więcej

Pieniądze na innowacje

08-12-2017

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie marszałka WŁ Witolda Stępnia, który powiedział jak...

Czytaj więcej

Za nami XI Forum Promocji Województwa Łódzkiego 2017

08-12-2017

Ponad 300 przedstawicieli samorządów lokalnych, zarządu i sejmiku województwa łódzkiego...

Czytaj więcej

Podsumowanie Orlikowej Ligi Mistrzów i cyklu biegów

08-12-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak i członek...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl