Nowa oferta komunikacyjna w Łódzkiem

środa, 4 września 2019

Mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli sprawniej podróżować po regionie. Wszystko dzięki uruchomionym przez samorząd województwa nowym połączeniom autobusowym oraz zintegrowaniu rozkładów jazdy przewoźników kolejowych i autobusowych. Kolejnym udogodnieniem będzie zintegrowany bilet ŁKA+PKS.

Nową ofertę dla mieszkańców regionu korzystających z komunikacji publicznej przedstawiono we wtorek (3 września) podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed dworcem Łódź-Kaliska. Wzięli w niej udział: wicepremier Jacek Sasin, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski. Towarzyszyli im wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, posłanka Małgorzata Janowska, poseł Marek Matuszewski, poseł Krzysztof Ciebiada i senator Maciej Łuczak oraz radni Sejmiku Piotr Adamczyk i Włodzimierz Fisiak.

Od początku września na wniosek marszałka Grzegorza Schreibera w regionie łódzkim utworzonych zostało 29 linii komunikacyjnych o łącznej długości 1638 kilometrów. W ten sposób zlikwidowane będą białe plamy komunikacyjne na terenie województwa łódzkiego i uzupełniona zostanie siatka połączeń regionalnych. Każda linia otrzymała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, utworzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego. Dzięki temu mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli korzystać z dogodnej komunikacji.

W ramach nowych połączeń autobusowych, samorząd województwa łódzkiego  przedstawił ofertę podniesienia atrakcyjności transportu publicznego. Nowe połączenia autobusowe powiązał z istniejącą już siecią ŁKA. Oferta skierowana jest do mieszkańców, którzy chcą lub muszą korzystać z transportu zbiorowego. By ułatwić im dojazd i dostęp między innymi do opieki medycznej czy instytucji publicznych zintegrowane zostaną rozkłady jazdy przewoźników kolejowych i autobusowych. Jedną z propozycji jest bilet zintegrowany, który obejmuje część połączeń. Obecnie ŁKA prowadzi rozmowy z przewoźnikami by zwiększyć zasięgiem możliwość korzystania z takiego rozwiązania. Dzięki temu opłata za przejazd będzie o około 20 procent tańsza od opłaty za bilety zakupione oddzielnie u każdego z przewoźników.

W pierwszym etapie, czyli od września tego roku bilet zintegrowany obejmie swoim zasięgiem 401 miejscowości obsługiwanych przez PKS Sieradz, PKS Skierniewice, PKS Łęczyca oraz 88 stacji i przystanków obsługiwanych przez ŁKA. Wspólnie z przewoźnikami autobusowymi wyznaczono stacje styku, na których podróżny będzie przesiadał się z pociągu do autobusu lub odwrotnie. Są to stacje Sieradz, Łask, Ozorków Nowe Miasto, Łęczyca, Skierniewice i Łowicz Główny. Wysokość opłaty za podróż uzależniona jest od odległości przejazdu pociągiem od stacji wyjazdu do stacji przeznaczenia oraz położenia miejscowości w danej strefie u przewoźnika autobusowego.

Z przejazdu na podstawie biletu zintegrowanego skorzystać może każda osoba, a w przypadku biletu ulgowego dzieci, młodzież oraz studenci. Sprzedaż biletów, w pierwszym etapie, odbywa się w terminalach mobilnych u obsługi pociągu łódzkiej kolei oraz u kierowcy autobusu. Oznacza to, że w jednej transakcji podróżny może dokonać zakupu biletu ważnego na przejazd pociągiem, a dalej autobusem, bądź też zakupić bilet u przewoźnika autobusowego, który ważny jest dalej w pociągu. W przypadku kiedy pasażer rozpocznie swoją podróż w pociągu, bilet może być wydany w relacji w jedną stronę „tam” lub „tam i powrót”, natomiast bilet wydany przez kierowcę autobusu ważny jest w relacji w jedną stronę „tam”.

Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców samorząd województwa łódzkiego wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną uruchomił specjalnego busa, który będzie jeździł po regionie. Mieszkańcy województwa będą informowani o przygotowanych udogodnieniach w połączeniach komunikacyjnych. Urząd Marszałkowski udostępnił też numer telefonu 42 663 31 68 pod którym można uzyskać niezbędne informacje dotyczące nowej oferty komunikacyjnej stworzonej przez samorząd województwa łódzkiego.

(dk)