Niezwykle uzdolniona stypendystka

wtorek, 6 maja 2014
Stypendystka marszałka województwa łódzkiego Joanna Jurek 10 maja leci do USA na jeden z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów dla młodych naukowców.
– Jestem dumny,  że mamy w województwie łódzkim tak zdolnych młodych ludzi jak Joanna Jurek, która opracowała unikalny sposób dostarczania leków do komórek nowotworowych– mówi Witold Stępień podczas spotkania ze stypendystką.
17-letnia Joasia Jurek jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Prowadzi badania z dziedziny nanotechnologii, którymi zainteresowała m.in. ubiegłorocznego laureata nagrody Nobla Thomasa Südhofa z Uniwersytetu Stanforda. Piotrkowianka opracowała unikalny sposób dostarczenia leków do komórek nowotworowych, konkretnie komórek raka trzustki – nowotworu bardzo trudnego w leczeniu. Chodzi o to, by lek trafił, gdzie trzeba, w odpowiednie miejsce – tak, by nie rozprzestrzenił się po organizmie, np. uszkadzając serce. W dodatku musi zadziałać w określonym czasie – w chwili, kiedy po wycięciu guza nowotworowego komórki rakowe znów po cichu zaczynają się namnażać. Lek (do badań użyta została doksorubicyna) wiąże się z nanocząstkami złota, a całość jest umieszczana w nanowłóknie. Nanowłókna chirurg wszywa wokół miejsca, z którego został wycięty nowotwór. Mają one tę właściwość, że po jakimś czasie rozpuszczają się, podobnie jak nici chirurgiczne. W tym przypadku odgrywają rolę strażników pilnujących obszaru, z którego usunięty został nowotwór. Z nanowłókien wydostają się nanocząstki złota wraz z lekiem. Sygnałem dla uwolnienia leku jest zmieniony odczyn pH, właściwy rakowi. Tak więc lek uwalnia się, kiedy „wyczuwa” nowotwór i trafia bezbłędnie do komórek raka.
Joanna wygrała Międzynarodowy Konkurs Naukowy E(x)plory w Gdyni. 10 maja leci do USA na jeden z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów dla młodych naukowców.
–Ten wyjazd to dla mnie niesamowita szansa na spotkanie ze znamienitymi naukowcami, m.in. laureatami Nagrody Nobla. To także możliwość pozyskania sponsorów na kolejne projekty badawcze – mówi Joanna Jurek.
 (bs)