Nieborów cały w kwiatach

sobota, 2 lipca 2022

Ogrody, parki, skwery – to ozdoba każdej miejscowości, a także przestrzenie do wspólnego spędzania czasu i do odpoczynku. Samorząd województwa chce, aby w Łódzkiem takich miejsc było jak najwięcej. Stąd projekt „Województwo łódzkie ogrodem Polski”, w ramach którego w sobotę, 2 lipca, Nieborowie odbył się Festyn Ogrodniczy „Pamiętajmy o ogrodach”.

Marszałek Grzegorz Schreiber do udziału zaprosił przedstawicieli branży ogrodniczej, którzy w urokliwej scenerii Muzeum w Nieborowie i Arkadii mogli zaprezentować swoją ofertę mieszkańcom całego województwa.

-  Chcemy uczynić Łódzkie województwem ogrodów. Jestem świadomy tego, że jest to daleka droga. Dzisiejszy piknik jest pierwszym drobnym krokiem, jest początkiem. Będziemy chcieli się spotykać z mieszkańcami w całym województwie i  będziemy zachęcali do tego, aby powstawały zielone enklawy w jak największej ilości miejsc. Tworząc zielone przestrzenie w naszej najbliższej okolicy możemy urządzić wielki ogród w środku Polski, w którym będzie nam się przyjemnie mieszkać, pracować i odpoczywać – mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas uroczystego otwarcia wydarzenia.

Projekt Łódzkie Ogrodem Polski ma za zadanie również wypromować ogrody, parki, ale i tych którzy hodują rośliny. Na festyn w Nieborowie przyjechało 33 wystawców z całego województwa. Wśród nich był Dominik Tkaczyk z Bobrowca w gminie Rzeczyca.

- Przywiozłem ze sobą zioła i kwiatki rabatowe - byliny. W tym roku sezon jest dla nas, ogrodników trudny. Dlatego taki festyn jest cenny, można się pokazać, zainteresować czymś ludzi.

Podczas festynu marszałek wyróżnił gospodarzy tytułem miejsca certyfikowanego w projekcie „Województwo Łódzkie ogrodem Polski”. Muzeum w Nieborowie i Arkadii jest pierwszym obszarem zielonym, które otrzymało taki certyfikat. Jak zapowiedział Grzegorz Schreiber, takich wyróżnień będzie więcej, a wnioskować o nie będą mogły samorządy, organizacje i sami mieszkańcy.
Szczegóły konkursu samorząd województwa ogłosi wkrótce.

– Chcemy nagradzać miejsca, które są szczególne pod względem dbałości o tereny zielone – podkreślił marszałek.

Marszałek wręczając to szczególne wyróżnienie na ręce Moniki Antczak, kurator muzeum w Nieborowie i Arkadii zaznaczył, że jest to widoczny symbol rozpoczynającej się współpracy.

Celem projektu „Województwo Łódzkie ogrodem Polski” jest promocja walorów przyrodniczych Łódzkiego, zazielenienie regionu i sprawienie, by stał się jeszcze piękniejszy. Część projektu dedykowana została samorządom.

Na konkurs pn. „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski - Ogrody przyjazne naturze” Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 3 miliony złotych. Samorządy mogły zgłaszać pomysły dotyczące tworzenia, adaptacji lub uatrakcyjniania przestrzeni zielonych dostępnych dla mieszkańców: ogrodów, parków, skwerów, zielonych lub kwietnych alei, tworzenia terenów rekreacyjnych z funkcjami ścieżek edukacyjnych, zielonych placów zabaw i przystanków, czy elementów zielonej infrastruktury, np. ścian wertykalnych, zielonych dachów na budynkach użyteczności publicznej, obszarów zielonych przyjaznych ptakom i owadom.

Do dofinansowania zostało rekomendowanych 22 samorządów gmin i powiatów z całego województwa. Siedem z nich symboliczne czeki z dotacjami odebrało z rąk marszałka właśnie podczas sobotniego festynu. Były to: gminy Krośniewice, Kocierzew Południowy, Maków, gmina i miasto Skierniewice oraz powiaty łęczycki, brzeziński i zgierski.

Sobotni festyn był doskonałą okazją do udziału w warsztatach florystycznych, ekologicznych i eko-plastycznych. Zajęcia praktyczne uczestnikom umilił słodki poczęstunek. Swoje stoisko edukacyjno-ogrodnicze przygotował również Zespół Parków Krajobrazowych WŁ. Odwiedzający mogli zaopatrzyć się w sadzonki roślin, a także przespacerować się przyrodniczą ścieżką sensoryczną m.in. z mapami atrakcji przyrodniczych w Łódzkiem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Wytwórni Filmów Oświatowych, która przygotowała pokaz filmów przyrodniczych. Można było obejrzeć, jak wygląda wiosna w Puszczy Bolimowskiej i lato w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Atrakcją festynu był również widowiskowy pokaz mody z XIX wieku „Les Fleures de Beauty” w wykonaniu Teatru Nomina Rosae połączony z prezentacją prac z konkursu na bukiety kwiatowe.

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy festynu mogli smakować dań przygotowanych przez lokalne KGW.

bg

zdjęcia: Piotr Wajman

Media