Na trasę z Łodzi do Zgierza wrócił tramwaj

niedziela, 19 grudnia 2021

To wyjątkowa chwila w historii obu sąsiadujących ze sobą miast. W niedzielę, 19 grudnia uroczyście został przywrócony ruch tramwajowy między Łodzią i Zgierzem. W tym ważnym wydarzeniu wziął udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W uroczystościach, które odbyły się na pl. Kilińskiego w Zgierzu, uczestniczyli także między innymi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski, radny Sejmiku WŁ Zbigniew Linkowski oraz prezydenci Zgierza i Łodzi – Przemysław Staniszewski i Hanna Zdanowska.

- Przywracamy połączenie tramwajowe 45. To wydarzenie ważne dla mojego oraz łódzkiego samorządu – mówił Przemysław Staniszewski podczas konferencji zorganizowanej na pętli Helenówek, na granicy obu miast. – To, co wielu osobom wydawało się niemożliwe, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana marszałka Grzegorza Schreibera i wsparciu ze strony pana ministra Waldemara Budy staje się dziś faktem. Linia 45 przez pewne perturbacje będzie mieć różne oznaczenia, ale najważniejsze, że mieszkańcy będą mogli się nią przemieszczać.

- Wiele osób mówiło, że z uwagi na koszty nie da się tego zrobić. Jednak się udało dzięki dobrej współpracy wszystkich zainteresowanych - dodał wiceminister Waldemar Buda.

- To wielkie święto dla Zgierza, Łodzi ale i dla całego województwa – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Gdy w 2018 roku obejmowałem urząd, zobaczyłem tę linię w całkowitej rozsypce. W rozsypce były tory, ale również kwestia projektowa. Byłem namawiany, żeby tego zaniechać, bo to się nie opłaca. Ale my jesteśmy zwolennikami przywracania połączeń, aby zapewnić mieszkańcom województwa dobrą komunikację. Dlatego podjąłem wszelkie możliwe działania, by zdobyć dodatkowe środki na przywrócenie tego połączenia. Dziś linia 45 wraca do życia.

Z pętli Helenówek uczestnicy oraz goście konferencji wyruszyli zabytkowym tramwajem na pl. Kilińskiego w Zgierzu, gdzie zorganizowany został piknik z okazji wznowieniu linii do Zgierza. Można stąd było między innymi przejechać po odbudowanej trasie tramwajami z różnych epok.

- W związku z tym, że ze składaniem tego tramwaju były problemy, mam dla państwa prezent - mówił do prezydentów Zgierza i Łodzi marszałek Grzegorz Schreiber i wręczył im modele tramwajów do składania.

Zgierz jest pierwszym miastem aglomeracji łódzkiej, które przywróciło komunikację tramwajową. Regularne kursy na tej trasie będą realizowane od 20 grudnia. Pasażerów będzie woził tramwaj linii 6. Zapewni on połączenie Zgierza z łódzką Manufakturą, przystankiem Piotrkowska Centrum, Górniakiem oraz z Widzewem. Po zakończeniu remontów w Łodzi, tramwaj nr 6 zostanie zastąpiony linią 45, łączącą pl. Kilińskiego w Zgierzu z ul. Północną w Łodzi.

Koszt odbudowy linii to ponad 38 mln złotych. Dotacja przekazana przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ, wyniosła ponad 26 mln zł.

AA/fot. Piotr Wajman

Media