Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódzkie 2018

poniedziałek, 24 września 2018
Walka ze smogiem, cyfryzacja w obiegu zamkniętym, nowoczesne technologie w biogospodarce, czy żywność wysokiej jakości, to główne tematy rozpoczętego dziś Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki Łódzkie 2018.
 
- Łódzkie ponad pięć lat temu weszło na ścieżkę idei biogospodarki, którą konsekwentnie kroczy. Kiedy kreśliliśmy swoje inteligentne specjalizacje, mające stać się motorem dla rozwoju regionu, wymieniliśmy: rolnictwo i przetwórstwo żywności; medycynę, farmaceutyki, kosmetyki; tekstylia; energię, w tym tę pochodzącą z odnawialnych źródeł; materiały budowlane, w tym tzw. „zielone”. Jak widać wszystkie te obszary są elementami biogospodarki. Wynika z tego, że nasza przyszłość jest związana z rozwojem biogospodarki. Wykorzystujemy Kongres dla budowania marki regionu, ale przede wszystkim dla dobra mieszkańców naszego regionu – powiedział marszałek WŁ Witold Stępień otwierając Kongres.
 
Celem Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki jest wsparcie rozwoju biogospodarki w Bioregionach Europy Środkowej i Wschodniej. Jego organizatorem od pierwszej edycji jest samorząd województwa łódzkiego. Tegoroczny Kongres gromadzi kilkuset uczestników, wśród których są m.in. eksperci wywodzący się z samorządów, organów ustawodawczych, przedsiębiorców, przedstawicieli wyższych uczelni i organizacji pozarządowych. Podczas Kongresu wymieniane są doświadczenia i wiedza o gospodarce obiegu zamkniętego między Bioregionami Europy Środkowej i Wschodniej. Kongres kładzie nacisk na zwiększenie udziału przemysłu w lokalnej biogospodarce i programach rozwój bioekonomii na poziomie krajowym. Dotychczasowe 5 edycji Kongresu pokazało, że jest to wydarzenie bardzo potrzebne.
 
- Biogospodarka zaczęła żyć. Z tych poprzednich Kongresów zorganizowanych w Łodzi pojawiło się wiele fantastycznych pomysłów w zakresie bioregionów, biogmin i biomiast. Zbudowaliście platformę dla szkolenia i kształcenia oraz połączyliście to z ekologią i kwestiami środowiskowymi. Jesteście jedynym hubem w Europie Środkowowschodniej, który organizuje tego typu wydarzenie – powiedział międzynarodowy ekspert i konsultant w dziedzinie biogospodarki, Christian Patermann na konferencji otwierającej Kongres.
 
6 października 2016 roku została utworzona, z inicjatywy Województwa Łódzkiego, platforma współpracy o nazwie „Bioregiony Centralnej i Wschodniej Europy”, do której przystąpiło 8 województw (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, małopolskie, mazowieckie, pomorskie i wielkopolskie). Celem działania Platformy jest m.in. budowanie sieci powiązań i integrowanie interesariuszy biogospodarki w Centralnej i Wschodniej Europie, włączając przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, instytucje finansowe, administrację publiczną i społeczeństwo. W trakcie tegorocznego Kongresu odbędzie się kilkanaście paneli tematycznych. Przewidziano udział wielu gości i ekspertów. Obecni będą m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Tomasz Calikowski, Komisja Europejska, DG Research & Innovation; Christian Patermann, Ekspert międzynarodowy ds. biogospodarki; Jerzy Buzek, Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim; Paloma Mallorquin, BBI JU Project Officer; Tomasz Kapela, właściciel Biotechnika oraz Keshav Rajpal, BioMass Solution LLC Partner. Szczególnym wydarzeniem podczas Kongresu będzie uroczyste podpisanie kontraktu pomiędzy łódzką firmą Biotechnika i amerykańską spółką Red River Biorafinery na projekt i dostarczenie technologii dla biorafinerii w Grand Forks, w Dakocie Północnej w USA. To wielomilionowa inwestycja amerykańskiej firmy w oparciu o polską technologię.
 
GS