Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na obchody Święta Niepodległości

poniedziałek, 8 listopada 2021

Chcesz zobaczyć wojskową Łódź okresu dwudziestolecia międzywojennego? Weź udział w wydarzeniu „Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich”, na które zaprasza Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. Jakie jeszcze propozycje czekają na mieszkańców regionu z okazji zbliżającej się rocznicy?

„Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich” odbędzie się w ramach projektu „Łódzkie Pamięta”, dzięki któremu możemy w atrakcyjny sposób poznawać i przypominać sobie ważne wydarzenia z historii naszego regionu.

Pierwszą odsłoną „Łódzkie Pamięta” była rekonstrukcja walk o rzekę Wartę, która odbyła w Beleniu pod Zduńską Wolą 4 września. Tego dnia grupy rekonstrukcyjne odtworzyły kilka epizodów krwawej bitwy stoczonej przez 10. Dywizję Piechoty Armii „Łódź”. Rekonstruktorzy przedstawili ucieczkę ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, w tym bombardowanie wsi leżącej w pobliżu walk. Publiczność oglądała atak Niemców na polskie linie obronne i kontratak polskiego wojska. Całość zakończyła defilada. Rekonstrukcję obejrzało około 10 tysięcy mieszkańców województwa. Goście inscenizacji wzięli też udział w pikniku militarnym.

Kilka dni później mieszkańcy Łowicza i goście przenieśli się do czasów, kiedy to między 9 a 16 września 1939 r. toczyła się bitwa o to miasto. 12 września 2021 r. na Starym Rynku słychać było huk wystrzałów i terkotanie broni maszynowej. W barwnej i dramatycznej inscenizacji udział wzięło aż 140 rekonstruktorów z 13 grup rekonstrukcyjnych oraz kilkudziesięciu inscenizatorów ludności cywilnej - uczniów łowickich szkół średnich.

Kolejną, równie wyjątkową, odsłonę „Łódzkie Pamięta” przygotowano z okazji Święta Niepodległości. Część pierwsza to konkurs wiedzy, który przeprowadzony zostanie na Facebooku. Na część drugą zapraszamy 11 listopada na teren oryginalnych koszarów 28. pułku Strzelców Kaniowskich (obecnie Uniwersytet Medyczny przy ul. Żeligowskiego 7/9 w Łodzi), gdzie zorganizowany zostanie wyjątkowy spacer w czasie. Początek wydarzenia w samo południe.

Fascynaci militariów będą mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy wykorzystywany przez Wojsko Polskie w latach 1918 - 1939, w tym repliki czołgu renault Ft17, Fiata 508 łazik, armaty przeciwpancernej wz. 36 Bofors, armaty 75 mm wz. 1902/26, czy samochodu pancernego wz. 34. Zaprezentowane zostanie umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939. Dostępna będzie wystawa pamiątek po Strzelcach Kaniowskich, zgromadzonych w Izbie Pamięci Strzelców Kaniowskich. Poza tym organizatorzy zaplanowali spacery śladami dawnej wojskowej Łodzi, prowadzone przez członków SH Strzelcy Kaniowscy (m.in. Koszary 10 pal, kościół garnizonowy, dawne koszary 31pSK).

W programie znajdą się także wystawa współczesnego sprzętu Wojska Polskiego i projekcje przedwojennych polskich filmów. Będzie nawet okazja spróbowania prawdziwej wojskowej grochówki. Poza tym na terenie koszarów staną namioty promocyjne, a swoje stoiska wystawią m.in.: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łodzi, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 15. Brygada Wsparcia Dowodzenia, 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

Patronat honorowy nad świętem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy", Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego i Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi. Projekt wspiera Województwo Łódzkie.

Wydarzenie w koszarach Strzelców Kaniowskich to nie jedyna propozycja dla mieszkańców Łódzkiego z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości.

10 listopada do Kina Szpulka na „XI Muzyczne Drogi do Niepodległości, czyli łodzianie śpiewają patriotycznie” zaprasza Łódzki Dom Kultury. Początek o godz. 15.30.

Kolejna propozycja ŁDK to wernisaż wystawy "Łódź Niepodległa 1918", na który zapraszamy 10 listopada na godz. 14.00 do Galerii Zewnętrznej Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 grudnia.

Z kolei 11 listopada na „Recital z okazji Narodowego Święta Niepodległości” zaprasza Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina. W programie m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Początek o godz. 19.00.

 

as

Pobierz załącznik:

Media