DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 28 maj 2020 15:46

Marszałek zapobiega skutkom suszy

Województwo Łódzkie zawarło porozumienie z przedsiębiorstwem Wody Polskie, aby wspólnie realizować zadania gospodarki wodnej zwłaszcza w zakresie zwiększania retencji wód. Dokument w obecności wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anny Moskwy podpisali w czwartek (28 maja) marszałek Grzegorz Schreiber i prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zanim to nastąpiło wszyscy troje obejrzeli jaz na rzece Ner w miejscowości Zimne w gminie Świnice Warckie (powiat łęczycki). W spotkaniu w terenie udział wzięli także senator Przemysław Błaszczyk i poseł Marek Matuszewski.

To właśnie na inwestycjach w urządzenia piętrzące wodę ma być oparty program przeciwdziałania skutkom suszy.

- Dzisiejsze spotkanie prowadzi nas do podpisania porozumienia, w efekcie którego będziemy mogli prowadzić jasną politykę wodną w naszym województwie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. –Porozumienie, czyli kolejne miliony złotych dla województwa łódzkiego, pozwoli nam rozpocząć pilotażowy program współpracy z Wodami Polskimi. Modernizacja jazów, takich jak ten, przy którym stoimy, to nadzieja na zatrzymanie wody. Do tej pory angażowaliśmy w to zbyt mało środków i działań. Myślę, że działania, które podjąłem, doprowadzą do sukcesu.

Jak mówił Przemysław Daca, w naszym województwie jest dziś blisko 200 urządzeń piętrzących wodę.

- W ramach programu retencji, który zaczęliśmy i będziemy prowadzić przez najbliższe trzy lata, zamierzamy zwiększyć liczbę obiektów piętrzących wodę o 103 podobne urządzenia – wyliczał prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie.

Wiceminister Anna Moskwa dodała, że krótkie, szybkie i skuteczne działania mają na celu zwiększenie poziomu wody do nawodnień rolnych.

- Poprzez takie małe obiekty, jak ten, przy którym teraz jesteśmy, staramy się szybko doprowadzić wodę na tereny rolne – mówiła Anna Moskwa. – Ministerstwo podejmuje jednak liczne działania, by walczyć ze skutkami suszy. Patrzymy na gospodarkę wodną jako całość, nie tylko przez pryzmat suszy. Każdą inwestycję traktujemy kompleksowo, czyli z jednej strony przeciwdziałamy skutkom braku wody, jednocześnie nie zapominając o tym, że ciągle mamy w Polsce zjawiska powodziowe.

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poprzez swoje Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Poznaniu i Warszawie planuje wykonanie robót na terenie województwa łódzkiego za ponad 16 mln zł. Dodatkowo, dzięki zabiegom marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, Wody Polskie planują dofinansowanie wspomnianych 103 nowych zadań, które zostaną wprowadzone do planu na ten rok. Mają one na celu poprawę zdolności retencyjnej zlewni rzek i cieków. Prace zostaną wykonane za ponad 2 mln zł.

Inwestycja jest częścią programu, jaki Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników wdrażają dla kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych. Polega on na pracach remontowych i przebudowach małych urządzeń piętrzących, w celu umożliwienia retencjonowania wody. Inwestycje, których zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych, realizują Wody Polskie. Na wszystkie zadania wpływające na poprawę bilansu wodnego kraju  PGW Wody Polskie przeznaczyło w tym roku ponad 2 mld zł. Dodatkowo 380 mln zł zabezpieczono na prace utrzymaniowe, które obejmą ponad 4 tys. zadań.

154,7 mln zł zostały przeznaczone na tzw. retencję korytową. Jej zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych. Polega ona na tym, że woda na rzece jest zatrzymywana przez jaz albo zastawkę i kanałami czy rowami melioracyjnymi nawadnia okoliczne tereny. Za te pieniądze zrealizowanych zostanie 645 zadań na terenie całej Polski. Tylko w tym roku nakłady na te działania wyniosą ponad 60 mln zł.

Utrzymaniem rowów melioracyjnych wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie zajmują się spółki wodne. Samorząd Województwa Łódzkiego drugi rok z rzędu wesprze je dotacjami. W budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 2 mln zł. Dzięki temu dofinansowanie będą mogły otrzymać wszystkie spółki, które w terminie złożyły wniosek. Łączna wartość wykonywanych prac to blisko 4 mln zł.

Porozumienie podpisane w Urzędzie Marszałkowskim, które było zwieńczeniem spotkania, ma zapewnić efektywną współpracę Województwa Łódzkiego i Wód Polskich w ramach zwiększenia retencji i przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy ono realizacji zadań w obszarze gospodarki wodnej na terenie województwa łódzkiego, zwłaszcza w zakresie zwiększania retencji wód oraz przywracania funkcjonalności systemów melioracyjnych, pozwalających na poprawę nawodnienia terenów rolnych. Urząd Marszałkowski zobowiązał się przy tym do inicjowania współpracy pilotażowej ze spółkami wodnymi. Strony zapowiedziały także cykliczne spotkania, na których będą przedstawiać zakres wykonanych działań na rzecz zwiększenia zasobów wodnych województwa łódzkiego.

aa, jg/fot. Adam Staśkiewicz

Media

Polecane

Nowe drogi w gminie Klonowa

Nowe drogi w gminie Klonowa

23-09-2020

W gminie Klonowa w powiecie sieradzkim oddano do użytku dwie...

Czytaj więcej
Porozmawiajmy w Łódzkiem – Radomsko i Sieradz

Porozmawiajmy w Łódzkiem – Radomsko i Sieradz

23-09-2020

Kolejnymi przystankami na trasie cyklu spotkań marszałka Grzegorza Schreibera oraz...

Czytaj więcej
O przyszłości energetyki na WRDS

O przyszłości energetyki na WRDS

23-09-2020

„Transformacja polskiego sektora węglowo-energetycznego w kontekście wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu...

Czytaj więcej
Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020

20-09-2020

Uniejów na terenie powiatu poddębickiego był w tym roku miejscem...

Czytaj więcej
Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

20-09-2020

Reprezentacja samorządu województwa łódzkiego wzięła udział w Dożynkach Prezydenckich, które...

Czytaj więcej
Sztandar dla 9.Brygady WOT w Zgierzu

Sztandar dla 9.Brygady WOT w Zgierzu

19-09-2020

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”...

Czytaj więcej
Nowoczesna oczyszczalnia ścieków

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków

18-09-2020

W Wolborzu w powiecie piotrkowskim otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Inwestycja...

Czytaj więcej
Uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka w Wieluniu

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka w Wieluniu

17-09-2020

W dniu  rocznicy napaści ZSSR na Polskę obchodzony jest też...

Czytaj więcej
Radzili o stanie i przyszłości gospodarki

Radzili o stanie i przyszłości gospodarki

17-09-2020

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajęła się w czwartek (17.09) teraźniejszą...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl