Książka zawsze pod ręką

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Ma kilkanaście skrytek i pomieści w sobie nieskończenie wiele historii pobudzających wyobraźnię. Zlokalizowany w Łowiczu książkomat jest już czwartym tego typu urządzeniem w województwie łódzkim.

 Książkomaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. To nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie dla czytelników bibliotek. W Łowiczu książkę będzie można odebrać i zwrócić przy budynku Starostwa Powiatowego, bo książkomat stanął tu przy ul. Stanisławskiego 30 A.

To pierwsze takie urządzenie w mieście i już spodobało się. - Książki mamy teraz pod ręką, o każdej godzinie. Nie trzeba iść do biblioteki, która czynna jest w określone dni. Nie trzeba też jechać do innego miasta. Bardzo fajna, przydatna rzecz - mówią panie Urszula i Agnieszka, mieszkanki Łowicza.

Nowoczesne książkomaty umożliwiają samoobsługowe wypożyczanie i oddanie książek o dowolnej godzinie – czytelnik tylko musi je wcześniej zamówić  w wybranej bibliotece. Każde urządzenie wyposażone jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Dzięki temu, że książkomaty swoje działanie opierają na połączeniu z siecią komputerową, są także w stanie odczytywać karty biblioteczne użytkowników i przypisywać do nich odebrane książki. Rozwiązanie to sprawia więc, że biblioteki wciąż mają pełną kontrolę nad swoim księgozbiorem, wraz z informacjami o tym, który z czytelników posiada lub zwrócił daną pozycję. 

 Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, często podkreśla jak ważne jest czytanie książek w formie papierowej. – Ciągle szukamy sposobów na zachęcenie mieszkańców Łódzkiego do czytania książek. Nie wszystko dziś obraca się wokół Internetu i technologii cyfrowych. Literatura, jak nic innego pobudza wyobraźnię i cieszę się, że dzięki książkomatom ułatwiamy mieszkańcom naszego województwa dostęp do tego wspaniałego świata – mówi marszałek.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, odpowiadając na potrzeby mieszkańców, na bieżąco tworzy i rozbudowuje sieć książkomatów. Każde z urządzeń to wydatek ok. 100 tys. zł. Nowy książkomat obsługiwany jest przez pracowników Fili Biblioteki Pedagogicznej ( wchodzącej w skład Centrum Rozwoju Edukacji WŁ) w Skierniewicach z siedzibą w Łowiczu.
Pozostałe urządzenia działają w:
-  budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Tysiąclecia 4 w Radomsku. Wypożyczanych jest tu średnio 60 książek miesięcznie. Jego obsługą zajmują się pracownicy Filii Biblioteki Pedagogicznej z siedzibą w Radomsku.
- Centrum Handlowym Tkalnia Pabianice przy ul. Grobelnej 8 (na parterze, przy wejściu od strony parkingu). Wypożyczanych jest tu ponad 90 książek miesięcznie. Obsługiwany jest przez Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pabianicach.
- przy parkingu Sanepidu, ul. Dąbrowskiego 4 w miejscowości Zduńska Wola. Obsługiwany jest przez pracowników Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zduńskiej Woli.

bg
zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski