Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej

piątek, 31 marca 2023

Dlaczego rośnie liczba cięć cesarskich? Jakie zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja podczas opieki nad ciężarną? Czego powinna obawiać się ciężarna mająca kontakt z ospą wietrzną? Między innymi na te pytania szukają odpowiedzi uczestnicy IX Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, który dziś rozpoczął się w Łodzi. W uroczystym otwarciu spotkania wziął udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

- Jestem bardzo dumny, że to w naszym województwie odbywa się tak ważny kongres medyczny. Jako ojciec czwórki dzieci mam ogromny szacunek dla Państwa pracy, wiedzy i dorobku zawodowego – zwrócił się do lekarzy wicemarszałek Adamczyk. – Podczas kongresu przedstawione będą najnowsze trendy w perinatologii. Bardzo ważne jest poszukiwanie najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań w momencie kiedy pojawi się problem.

Wicemarszałek Adamczyk zaznacza, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Pirogowa w Łodzi ma wiele sukcesów w dziedzinie perinatologii. – To trzeci, czyli najwyższy stopień referencyjności. Pomaga dzieciom z największymi problemami zdrowotnymi – mówi wicemarszałek Adamczyk.

Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem „Nowoczesna perinatologia - od problemu do rozwiązania”. Biorą w nim udział lekarze z całej Polski. Specjaliści położnicy – ginekolodzy, perinatolodzy i neonatolodzy analizują i dyskutują o największych wyzwaniach współczesnej perinatologii, zwanej też medycyną matczyno-płodową. Dziedzina ta wykorzystuje wiedzę m.in. z ginekologii i położnictwa, neonatologii, genetyki, kardiologii dziecięcej, chirurgii. Zajmuje się opieką nad kobietą w ciąży oraz nad jej nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Kongres rozpoczął prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prenatalnej oraz kierownik Oddziału Perinatologii i Bloku Porodowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Pirogowa w Łodzi. Poprowadził wykład o opiece perinatalnej w Polsce na tle Europy. Ze statystyk wynika, że nasz kraj wypada bardzo dobrze.

- 98 proc. Polek przychodzi do lekarza w pierwszym trymestrze ciąży. Dla porównania: w Anglii jest to 77 proc. – wylicza prof. Kalinka. – W naszym kraju mamy też niski odsetek powikłań poporodowych i zgonów w tracie porodu. Z roku na rok obniża się liczba zgonów noworodków i niemowląt.

Prof. Kalinka zwraca jednak uwagę na wysoki odsetek cesarskich cięć w naszym kraju. – To swego rodzaju epidemia, która może mieć fatalne skutki. W Polsce przeprowadza się 375 cesarskich cięć na dobę. To najczęściej wykonywana operacja w naszym kraju. Co cztery minuty wykonuje się w Polsce cesarskie cięcie – wylicza prof. Kalinka.

Kongres zakończy się jutro.

 

AK/ fot. Adam Staśkiewicz