Komisja Rządu i Samorządu o środowisku

środa, 27 lutego 2019
27 lutego w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zasiada w niej marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wybrany przez Związek Województw RP. Posiedzeniu współprzewodniczyli wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wraz z Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego, reprezentujący Związek Powiatów Polskich.
 
Wśród najważniejszych wątków był szeroko komentowany ostatnio temat ochrony środowiska, a przede wszystkim tzw. ustawa śmieciowa. Członkowie Komisji mieli do zaopiniowania nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jest w nim propozycja wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Projekt zakłada również zdecydowaną podwyżkę opłat dla osób, które nie segregują odpadów. Sporo zmian czeka m.in. właścicieli sklepów, biur lub restauracji.
 
Komisja zapoznała się też z projektami Polityki ekologicznej państwa do 2030 r. i Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza.
Polityka Ekologiczna Państwa 2030 to dokument strategiczny, co oznacza, że wpłynie między innymi na rozdzielanie na ochronę środowiska pieniędzy publicznych. Mowa o wydatkach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy przyszłych funduszach unijnych. PEP ma zastąpić obowiązującą dotychczas Strategię „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko - perspektywa do 2020 r”.
 
Uzgodniono także Koncepcję Wykonawczą „Systemu Monitorowania Usług Publicznych” przedstawioną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. wniesiony przez Główny Urząd Statystyczny. W sumie Komisja zaopiniowała prawie 20 projektów aktów prawnych.
jg/fot. MSWiA