Kolejne dotacje w projekcie Mikrogranty Łódzkie na Plus rozdane

piątek, 8 listopada 2019
W Tomaszowie Mazowieckiem z autorami zwycięskich pomysłów spotkał się Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. W warsztatach w Kutnie wziął udział Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba rozmawiał w czwartek 7 listopada z pomysłodawcami zwycięskich zadań z powiatów tomaszowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, opoczyńskiego i skierniewickiego w starostwie powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim.
- Mikrogranty Łódzkie na Plus to ważny i cenny projekt, przekonuje o tym choćby liczba wniosków o dofinansowanie, które złożyli mieszkańcy województwa. Było ich aż 1.402 – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba. – To ważny element budowania społeczeństwa obywatelskiego. Gratuluję Państwu i życzę szybkiej realizacji pomysłów.
Pomysłodawcy zwycięskich projektów poznali szczegóły realizacji zadań, które zgłosili. Szkolenie poprowadziła Jolanta Woźnicka, koordynator projektu z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, które zajmowało się rozdzielaniem grantów.

Mikrogranty to dofinansowanie dla organizacji pozarządowych i grup osób – społeczników, którzy chcą zrobić coś pożytecznego dla mieszkańców regionu, a najlepiej zaangażować ich w tę działalność. Pieniądze mogą być przeznaczone na małą infrastrukturę, projekty kulturalne, edukacyjne czy sportowe. W całym województwie złożono aż 1.402 pomysły. Do dofinansowania wybranych zostało 180.

- Złożyliśmy projekt ekologiczny obejmujący zakup miernika jakości powietrza, który zamontujemy na bloku, kosza do segregacji odpadów. Będą też nasadzenia wokół bloku – wylicza Ewa Rzepka z grupy nieformalnej Wspólnota Mieszkania Partyzantów 38 w Opocznie.  – To odpowiedź na problem, który zdiagnozowaliśmy razem z mieszkańcami bloku. Chcieliśmy też podnieść poziom świadomości ekologicznej mieszkańców oraz ludzi mieszkających wokół. Dostaliśmy 4.660 zł. Budżet został skalkulowany racjonalnie, więc na wszystko nam wystarczy.
- Nasz projekt nazywa się „Andrzejkowe Granie”. Będzie to andrzejkowa zabawa integracyjna dla mieszkańców – opowiada Zuzanna Broszczyk z Gminnego Domu Kultury w Sławnie w powiecie opoczyńskim. – Przyjechałam w imieniu Marianny Śmiechowskiej, przewodniczącej Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Chcemy pokazać młodzieży, jak kiedyś się bawiono. Będzie przygrywała kapela ludowa, będą tańce ludowe, będą koła gospodyń wiejskich i okoliczni mieszkańcy. Imprezę zorganizujemy w budynku OSP. Pozyskaliśmy 4.700 zł

Andrzej Górczyński gratulował pomysłów i aktywności beneficjentom mikrograntów z północnej części województwa łódzkiego. Miejscem spotkania było Kutno. Przy okazji szkolenia zorganizowanego tam dla społeczników i organizacji pozarządowych z rozliczeń mikrograntów członek zarządu województwa zachęcał do odważnego sięgania po p[pieniądze dostępne również w innych programach proponowanych przez samorząd województwa. Zwracając się do przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich podkreślał możliwości płynące z grantów sołeckich, a wszystkim reklamował Budżet Obywatelski Województwa „Łódzkie na PLUS”. Zachęcał też do śledzenia wystaw organizowanych dla kół gospodyń wiejskich i rzemieślników z regionu oraz szkoleń i warsztatów dotyczących produkcji lokalnych wyrobów kulinarnych i brania w nich udziału.

Dofinansowanie w ramach mikrograntów wynosiło od 2 tys. do 5 tys. zł.
aa, as, jg