KGW i OSP z kolejnymi dotacjami

czwartek, 25 kwietnia 2024

Trzy miliony dla strażaków ochotników i dwa miliony dla Kół Gospodyń Wiejskich - to kolejne wsparcie na rozwoju tych organizacji w Łódzkiem. Druhowie będą mogli kupić nowy sprzęt, a KGW doskonalić swoje umiejętności i promować kulinarne tradycje regionu. - Te dotacje to efekt naszych rozmów, tego, że przez te ostatnie 5 lat spotykaliście się z nami i podsuwaliście nam konkretne rozwiązania - mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas gali „Z Wami zmieniamy Łódzkie”, która odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Dotacje otrzymały 203 KGW i 152 jednostki OSP z całego województwa i na widowni w czwartkowy wieczór zasiedli ich  przedstawiciele. Dla gospodyń dotacje w wysokości 10 tysięcy złotych to pierwsze bezpośrednie wsparcie ich działalności z budżetu województwa. – Było wiele wydarzeń, w których KGW nam pomagały, a my pomagaliśmy KGW, przekazywaliśmy im środki, ale panie nie mogły za nie nic kupić. Nie było takiego programu, a teraz jest, właśnie po to, aby KGW mogły wyposażyć swoje miejsca spotkań i aktywności społecznej – podkreślił marszałek.

Gospodynie potwierdzają: KGW Magnolia w Orenicach kupi namiot wystawowy oraz stoły i krzesła cateringowe, KGW w Postękalicach będzie miało nowy warnik i odstojnik na miód, a KGW z Wysokiej Wielkiej w gminie Kutno kupią zmywarkę przemysłową i piec konwekcyjny oraz namiot. – Bez tej dotacji to byłoby niemożliwe. Mamy zmywarkę, ale małą, jak w domach, i nie zdaje egzaminu. A to jest bardzo wyraźna pomoc, z czego się bardzo cieszymy i za co dziękujemy – mówi Elżbieta Konopińska, przewodnicząca KGW w Wysokiej Wielkiej.

Zgłoszone w konkursie projekty to nie tylko doposażenie miejsc spotkań gospodyń, ale wiele ciekawych wydarzeń – zgodnie z celem programu propagujących produkty tradycyjne i dziedzictwo kulinarne regionu. I tak: Stowarzyszenie „Dolina Warty” zorganizuje warsztaty z przygotowania dań tradycyjnych i promocję chrzanu nadwarciańskiego, panie z KGW „Marysieńka” z Kiernozi będą uczyć lepienia pierogów, a KGW w Sulmierzycach pokaże, jak przygotować wieńce dożynkowe oraz jak wypiekać dożynkowy chleb.

Z dotacji – w wysokości do 20 tysięcy złotych – cieszą się też strażacy. To była już trzecia edycja programu na doposażenie ochotniczych straży, w tym roku rekordowa, bo o wsparcie starało się ponad 700 jednostek. Wsparcie otrzymały 152 OSP, które pieniądze spożytkują na zakup specjalistycznej odzieży bojowej i sprzętu. Takie plany mają m.in. OSP w Rokicinach i w Burzeninie.

- Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego zakupimy kilka par ubrań bojowych dla naszych druhów oraz rękawice taktyczne, które najczęściej niszczą się podczas akcji – mówi Agnieszka Podsiadła z OSP w Burzeninie, dla którego nie jest to pierwsza dotacja z budżetu Łódzkiego.  – Cały czas współpracujemy z urzędem i pozyskujemy naprawdę duże środki, które poprawiają gotowość bojową w naszej jednostce.

Koncert „Z Wami zmieniamy Łódzkie” był także okazją do podziękowania KGW i OSP za współpracę z samorządem województwa w mijającej kadencji. – Pracowaliśmy dla województwa łódzkiego ponad 5,5 roku pomagając sobie wzajemnie i w imieniu wszystkich mieszkańców województwa oraz radnych sejmiku i zarządu województwa mogę za tę znakomitą współpracę i za to, że byliście z nami, powiedzieć „Bóg zapłać” i dziękujemy – powiedział Grzegorz Schreiber. W wydarzeniu wzięli także udział wicemarszałek Piotr Adamczyk, członek zarządu województwa Andrzej Górczyński, wiceprzewodniczący sejmiku Zbigniew Linkowski oraz radni: Dorota Więckowska i Dariusz Rogut. Na koniec uczestnicy obejrzeli widowiskowy występ artystów Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

kw, fot. Tomasz Grala