DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

TERMIN SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ BDO DO DNIA 31 PAŹDZIERNIKA 2020 R.!

czwartek, 15 październik 2020 12:54

Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – świętuje 25-lecie powstania. Z tej okazji w czwartek (15 października) miała miejsce okolicznościowa wideokonferencja.

Spalski Park Krajobrazowy to teren unikatowy, jeśli chodzi o walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. To właśnie o wyjątkowych walorach Parku mówili zaproszeni na konferencję online goście.

- W czasach kiedy większość konferencji jest odwoływana, my się nie poddajemy –  podkreślali prowadzący spotkanie Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Piotr Wypych, zastępca dyrektora ZPKWŁ.

Spalski Park Krajobrazowy powstał w październiku 1995 roku. To trzeci park w dolinie środkowej Pilicy. Pozostałe dwa to: Sulejowski PK i Przedborski PK. Utworzony zespół parków nadzoruje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

- Spalski Park Krajobrazowy to naturalne piękno i bezcenne zasoby przyrodnicze jednego z najciekawszych fragmentów Doliny Pilicy. Na terenie parku wytwarzanych jest wiele tradycyjnych produktów, dlatego zachęcamy do korzystania z tego bogactwa kulinarnego i kupowania rękodzieła artystycznego twórców ludowych – mówił Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, otwierając konferencję. – Ale jubileusz to też okazja do podziękowania za wysiłek i zaangażowanie włożone w ochronę unikatowych walorów tej części naszego regionu. Dziękuje pani dyrektor Katarzynie Krakowskiej i jej zastępcy Piotrowi Wypychowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Spalskiego Parku przez ostanie 25 lat.

Spalski Park Krajobrazowy położony jest w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego, na styku dwóch powiatów: opoczyńskiego i tomaszowskiego oraz gmin: Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz, Lubochnia, Opoczno, Poświętne, Rzeczyca oraz miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Wśród prelegentów konferencji znalazły się osoby związane ze spalskim parkiem, przede wszystkim ludzie, którzy od lat go badają. Wykład inauguracyjny „Funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce” - w tym właśnie Spalskiego Parku Krajobrazowego, wygłosił prof. dr hab. Romuald Olaczek z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Istnienie przez ponad 20 lat parków krajobrazowych oswoiło ludzi z tą formą ochrony przyrody, opartej nie na twardych zakazach, jak to ma miejsce w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody – mówił prof. Olaczek. - Uznanie jakiegoś obszaru za park krajobrazowy było zawsze wyróżnieniem tego obszaru i  miało  dwojakie znaczenie. Podnosiło poczucie godności i wartości miejsca, w którym się żyje u miejscowej ludności. Po drugie zwracało uwagę na ten obszar ludzi postronnych, przede wszystkim ludzi nauki. Parki krajobrazowe to coś ważnego, cennego i pięknego. Warto je odwiedzać i warto je badać. Pilica i lasy wzdłuż tej rzeki, położone po obu jej stronach, są jednym z najważniejszych walorów przyrodniczych całego obszaru polski środkowej – podkreślił profesor Romuald Olaczek.

Spalski Park Krajobrazowy chroni dolinę rzeki Pilicy wraz z jej najbardziej cennymi przyrodniczo terenami przyległymi - pozostałościami Puszczy Pilickiej.  Na terenie parku znajduje się sześć rezerwatów przyrody: Żądłowice, Spała, Konewka, Sługocice, Jeleń i Gać Spalska. Najstarsze drzewostany to liczące 250 lat dęby. Park spalski to również bogata spuścizna kultury z licznymi zabytkami, miejscami pamięci narodowej, folklorem  i dorobkiem kultury duchowej. Nad Pilicą, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego, powstał  też jeden z najpiękniejszych wierszy polskiej poezji współczesnej Juliana Tuwima zatytułowany „Sitowie”.

Cała konferencja zamieszczona zostanie na kanale YouTube.

Pod adresem //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można zadawać pytania do poszczególnych prelegentów konferencji.

bg/ZPKWŁ  

Polecane

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym Obywatelem Województwa Łódzkiego.  Odbyła się  XXI sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obradowano zdalnie.

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym…

27-10-2020

To były pierwsze obrady online w historii łódzkiego sejmiku. Decyzję...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie 2020

Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie…

27-10-2020

Województwo Łódzkie organizuje wydarzenie gospodarcze łączące ekologię oraz tradycyjne rolnictwo...

Czytaj więcej

XXI sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

26-10-2020

Uwaga: ze względu na trwające obrady komisji sejmiku, sesja  rozpocznie...

Czytaj więcej
Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

20-10-2020

Nowe boisko wielofunkcyjne, szlak rowerowy, a nawet oaza zieleni powstaną...

Czytaj więcej
Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

15-10-2020

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu...

Czytaj więcej
O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na WRDS

O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na…

15-10-2020

Ocena przestrzegania prawa pracy w regionie łódzkim oraz ochrona zdrowia...

Czytaj więcej
Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

12-10-2020

Film w reżyserii Łukasza Dębskiego zatytułowany  „Zielone korytarze” zakwalifikowany został...

Czytaj więcej
Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

12-10-2020

Jest bardziej przyjazny użytkownikowi, prostszy w obsłudze i precyzuje dane...

Czytaj więcej
Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

07-10-2020

- Tramwaj i usunięcie śmieci – to największe problemy Zgierza...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl